Dlaczego swędzi mnie skóra?

Dodano: 09:11 21 grudnia 2016
Aktualizowano: 09:11 21 grudnia 2016
Źródło:

To jedna z częściej występujących objawów. Może mieć on wiele przyczyn nie zawsze związanych z chorobami. To jednak na tych ostatnich się skupimy. Swędząca skóra może wystąpić przy alergii, ale jej powodem może być np. zapalenie wątroby.

Zaczniemy jednak od innej choroby – grzybicy. W jej przypadku na skórze pojawiają się czerwone, łuszczące się zmiany. Przyjmują one postać swędzących plam. Mogą być pokryte łuskami. To najczęściej pierwszy symptom grzybicy. Można się nią zarazić m.in. poprzez kontakt ze skórą osoby chorej. Opisywany objaw występuje też przy reakcji alergicznej. W tym wypadku pojawiają się czerwone grudki. Towarzyszy im między innymi obrzęk powiek, ale także warg i języka. Inne symptomy to duszności, osłabienie i przyspieszone bicie serca.

Czerwone, lub różowawe swędzące plamy świadczą też o zapaleniu skóry. Mogą również przybierać postać pęcherzy. Co istotne, występuję one też w przypadku kontaktu skóry z trującą rośliną. To jednak nie jest regułą, bo swędzące pęcherzyki pojawiają się, kiedy oparzymy się np. pokrzywą.

Kolejnym problemem zdrowotnym w którym opisywany objaw może wystąpić jest niedoczynność tarczycy. Skóra w takim wypadku oprócz swędzenia, będzie się również łuszczyć. Może być to intensywne i dotyczyć całego ciała. Warto zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie tracimy w nadmiarze włosów. Połączenie obu opisanych objawów może świadczyć o problemach z tarczycą, ale oczywiście ostateczna diagnoza należy w tym wypadku do lekarza.

Świąd skóry występuje również w przypadku zaawansowanego zapalenia wątroby. W tej sytuacji objaw ten pojawia się na łydkach i przedramionach. Świąd w wypadku zapalenia wątroby charakteryzuje się tym, że jest bardzo dokuczliwy. Świerzb to choroba zakaźna, którą zarazić się można przez bezpośredni kontakt z chorym. Tak naprawdę wystarczy podać rękę osobie na nią cierpiącej. Świerzb przenosi się również przez rzeczy chorego. Pojawiają się swędzące grudki. Dotyczy to skóry między palcami, ale także okolic łokci i pępka.