Dlaczego swędzą mnie plecy?

Dodano: 13:34 29 stycznia 2014
Aktualizowano: 13:34 29 stycznia 2014
Źródło:

Swędzenie to jeden z częściej występujących objawów. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. Swędzi nas, to wystarczy się podrapać i przejdzie. Symptom ten jednak, może być oznaką problemów zdrowotnych, które będą od nas wymagały konkretnych kroków.

Chorobą, w przypadku której swędzenie jest jednym z charakterystycznych symptomów, jest grzybica. To w zasadzie grupa dolegliwości wywoływanych przez grzyby. Zaczerwienienie skóry i swędzenie, to dwa charakterystyczne objawy grzybicy. Zarazić się możemy praktycznie wszędzie, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak chociażby basen. Grzybica atakuje skórę, jak również paznokcie.

Swędzenie skóry może być też wywołane przez roztocza. Dokładniej rzecz biorąc, przyczyną może być świerzbowiec ludzki. Efektem jego działania są grudki pojawiające się na skórze, głównie między palcami, zarówno u rąk, jak i stóp. Swędzenie w przypadku świerzbu nasila się zwłaszcza nocą. W wypadku tej dolegliwości można leczyć się samemu, ale zdecydowanie lepszym krokiem jest wizyta u lekarza. Swędzenie jako objaw, może również pojawić się przy atopowym zapaleniu skóry. To choroba, która ma przebieg wieloletni, a w różnych okresach, symptomy mogą mieć różne nasilenie. Oprócz swędzenia, dolegliwość ta objawia się między innymi zaczerwienieniem i suchością skóry. Symptomy te występują przede wszystkim na zgięciach łokci i kolan.

Swędzenie skóry występuje również przy niedoczynności tarczycy. Nie jest to w tym wypadku objaw należący do charakterystycznych, ale nie powinniśmy go ignorować. Zazwyczaj połączony jest on ze złuszczaniem się skóry. Swędzenie może być też objawem związanym z reakcja alergiczną. Zazwyczaj symptom ten pojawia się gdy ma ona gwałtowny przebieg. Oprócz swędzenia występują również inne objawy, takie jak duszności, wymioty, a nawet utrata przytomności. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej bardzo istotne jest szybkie działanie i pomoc.

Podziel się ze znajomymi