Dlaczego mam spuchnięte nogi?

Fat.
Dodano: 14:17 27 stycznia 2017
Aktualizowano: 14:17 27 stycznia 2017
Źródło:

Taki objaw może świadczyć o co najmniej kilku dolegliwościach rozwijających się w naszym organizmie. Spuchnięte nogi mogą też być efektem ich zmęczenia, wynikającego chociażby z długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.

Dolegliwość ta może dotyczyć okolic obu kostek. Jeśli nie jesteśmy w stanie stwierdzić bezpośredniej przyczyny (np. uraz), a dodatkowo występują przy tym duszności, to problemem może być tutaj serce, a dokładniej jego niewydolność. W sytuacji, kiedy opuchnięcie dotyczy jednej nogi, a dodatkowo w miejscu w którym to występuje pojawia się uczucie gorąca, przy okazji skóra staje się wrażliwa na dotyk, to może świadczyć o zakrzepie w żyle głębokiej. Dodatkowym objawem jest ból w łydce.

Opuchnięte nogi mogą świadczyć o chorobie żył. Taki objaw wystąpi dużo wcześniej, niż najbardziej charakterystyczny symptom tego problemu, a więc żylaki. O rozwijającej się chorobie żył świadczyć może też mrowienie i swędzenie nóg. Warto zwrócić uwagę na to, czy pojawiająca się opuchlina występuje niezależnie od tego jak przebiegał dzień (a więc czy był on aktywny fizycznie, czy raczej spędziliśmy go „w bezruchu”). W takim wypadku może być to związane z uszkodzeniem żył.

Obrzęk wokół kostek może być też efektem wspomnianego wcześniej urazu. Mowa tutaj między innymi o skręceniach i złamaniach. Co ciekawe, w tym pierwszym przypadku opuchlizna nie musi pojawiać się od razu po wystąpieniu urazu. Dodatkowymi objawami będą ból i problemy ze poruszaniem stopą. Opuchlizna nóg może być też związana z zatrzymaniem wody w organizmie. Ta z kolei dolegliwość występuję w różnych sytuacjach. Może pojawić się na przykład w czasie ciąży. Nie zawsze wtedy jest sygnałem ostrzegawczym, ale zainteresowanie powinno wywołać w momencie gdy współwystępuje z nagłym wzrostem wagi (co istotne bez nadmiernego apetytu).To może oznaczać zatrucie ciążowe, czyli tzw. gestozę.

Jeśli oprócz spuchniętych kostek, problem dotyczy też powiek, to prawdopodobnie przyczyna leży po stronie nerek. Wspomniane objawy są pierwszymi symptomami, które o tym świadczą.