Dlaczego drżą mi ręce?

recel0


Administrator

Dodano: 14:12 26 lipca 2013
Aktualizowano: 14:12 26 lipca 2013
Źródło: Paweł Mazur

To bardzo częste pytanie, które zadawane jest zarówno w zaciszu lekarskich gabinetów, jak i w internecie. Wynikać to może z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że drżenie rąk jest objawem przy wielu chorobach, ale i nie tylko.

 

Spróbujmy sami sobie odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego drżą mi ręce? Może po prostu jesteśmy zdenerwowani? To objaw, który bardzo często towarzyszy takim sytuacjom. Niezależnie tak naprawdę od tego, czy czynnik był bardziej traumą (chociażby spowodowanie „przed chwilą” wypadku) czy jest on efektem złości (chociażby na własną niemoc). Taka przyczyna występuje bardzo często, ale to nie jedyny problem jaki mogą nam sygnalizować drżące ręce. Problem ten występuje, na przykład z powodu brak magnezu a to z kolei może być powodowane przez inne sytuacje (na przykład zbyt duże ilości wypijanej kawy). Drżenie rąk pojawia się też u osób, które nadużywają alkoholu. Najczęściej towarzyszy to etapowi, w którym organizm zaczyna domagać się kolejnej dawki alkoholu.

Rozróżnia się kilka rodzajów drżenia rąk. Mowa tutaj między innymi o typach: postrukturalnych, spoczynkowym, kinetycznym i zamiarowych. Pierwszy z nich występuje w sytuacji, gdy mamy wysunięte przed siebie ręce. Drugi – jak łatwo się domyślić – kiedy ręce są w spoczynku. Typ kinetyczny, dotyczy sytuacji gdy nasze dłonie są w ruchu. Drżenie zamiarowe pojawia się w momencie, gdy wykonujemy ręką jakąś czynność (a w zasadzie pod jej koniec). Jednym z objawów Choroby Parkinsona jest właśnie drżenie rąk. Przy tym schorzeniu w sumie kilka rodzajów tego objawu, między innymi kinetyczne. Drżenie to może również zanikać w wyniku poruszania rękoma. To oczywiście nie jedyny objaw Choroby Parkinsona.

Warto na koniec wspomnieć jeszcze o tak zwanym drżeniu samoistnym. To problem, który pojawia się u bardzo młodych ludzi. Dotyczyć może nawet tych, którzy nie ukończyli jeszcze dwudziestego roku życia. Oprócz rąk problem ten dotyczy też żuchwy a nawet całej głowy. Ludzie starsi również mogą cierpieć na drżenie rąk, określane czasem „starczym”. To sytuacja podobna do opisanego powyżej, ale leczenie może być dużo trudniejsze.

Podziel się ze znajomymi