Dlaczego drętwieją mi dłonie?


Administrator

Dodano: 14:41 17 lipca 2013
Aktualizowano: 14:41 17 lipca 2013
Źródło: Paweł Mazur

Najprawdopodobniej dlatego, że organizm w ten sposób daje nam znać o tym, że dzieje się coś niedobrego. Nie zawsze – drętwienie dłoni, czy całych rąk – to problem poważny. Nie oznacza to jednak, że mamy taki objaw bagatelizować.

Kiedy drętwienie nie oznacza poważnego problemu? W sytuacji, gdy jest wynikiem na przykład zbyt długiej pracy przy komputerze. Na pewno zdarzyło się Wam odczuwać pewne symptomy zmęczenia dłoni. Może to być drętwienie, lub skurcze. Wystarczy po prostu zrobić sobie parę, lub paręnaście minut odpoczynku. Co jednak kiedy drętwienie dłoni nie jest efektem pracy przy komputerze? Ustalenie przyczyny zależy przede wszystkim od określenia objawów towarzyszących drętwieniu. Jeśli na przykład odczuwamy przy okazji częste bóle kręgosłupa. Tutaj problemem prawdopodobnie jest ucisk na nerw. Oczywiście powinniśmy taką diagnozę skonsultować z lekarzem.

Mrowienie w dłoniach może być również związane z neuropatią cukrzycową. To jeden z objawów, który się przy tej chorobie pojawia. Oprócz drętwienia występują między innymi utrata masy mięśniowej jak i siły w nich. Mogą pojawiać się również owrzodzenia (niepowiązane z bólem) w okolicach tak zwanych miejsc uciskowych na stopach.

Drętwienie dłoni jest również związane z zawałem serca i udarem mózgu. W tej sytuacji również istotne są inne objawy. Jeśli pojawiają się jednocześnie kłopoty z mówieniem, czy z poruszaniem się (mowa tutaj także o niedowładzie kończyn) to widoczny znak do tego, aby wezwać lekarza.

Drętwienie rąk w końcu może oznaczać niedobory składników odżywczych. Najczęściej problem dotyczy magnezu. Zresztą niedobór tego pierwiastka objawia się również w inny sposób, chociażby poprzez bolesne skurcze mięśni. Drętwienie rąk może być również związane z brakiem witaminy B6. Na szczęście w obu przypadkach możemy w dość prosty sposób sobie z tym poradzić. Wystarczy uwzględnić w diecie magnez i wspomnianą witaminę. Drętwienie rąk i inne objawy powinny szybko zniknąć.

Podziel się ze znajomymi