Dlaczego drętwieją kończyny?

Dodano: 13:06 13 sierpnia 2013
Aktualizowano: 13:06 13 sierpnia 2013
Źródło:

Zdarza się nam dość często. Jest to dość dziwne uczucie, szczególnie w sytuacji, kiedy jest ono spowodowane niewygodną pozycją. Drętwienie kończyn może mieć jednak dużo poważniejsze przyczyny.

 

Zaczniemy od przyczyny związanej ze zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji. Najcześciej zdarza się nam to kiedy siedzimy przed komputerem lub przed telewizorem. Pozycja taka wydaje się nam być wygodna. „Podkładamy” sobie nogę i siadamy na niej. Po pewnym czasie jednak zaczniemy odczuwać, że nie jest to dobra pozycja. Zaczniesz odczuwać drętwienie kończyn. To nie jedyny symptom, który może w takiej sytuacji wystąpić. Zdarza się również: drżenie mięśni, a także uczucie określane jako „mrówki”.

 

Drętwienie kończyn może mieć jednak dużo bardziej poważne przyczyny. Jest to objaw wiązany między innymi z udarem mózgu. To jedna z najczęściej występujących chorób w krajach o wysokim standardzie życia. Jedynie co piąty przypadek związany jest z wylewem krwi. Zdecydowana większość przypadków związana jest z zawałem mózgowym. Oprócz wspomnianego symptomu, ten problem zdrowotny objawia się również osłabieniem siły mięśniowej i tak zwana niedoczulicą (osłabienie czucia głębokiego). Pojawia się również porażenie, które dotyka naszych mięśni. Drętwienie kończyn może być też związane z guzem mózgu.

 

Zdarza się również, że problem ten występuje w sytuacji kiedy w naszym menu brakuje paru składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim magnezu i witaminy B6. Szczególnie ten drugi składnik jest istotny. Brak magnezu w tym wypadku „wzmacnia” objaw, ale daje również inne symptomy, takie jak chociażby poddenerwowanie. Tutaj na szczęście rozwiązanie jest dość proste. Musimy zmienić po prostu jadłospis. Włączyć więc do menu należy mięso (koniecznie chude), ryby, a także nabiał. Jeśli lubicie podjadać, to kupcie sobie orzechy.

 

Drętwienie kończyn może być więc spowodowane dość banalną przyczyną. Nie powinniśmy jednak tego objawu bagatelizować. Przyglądajmy się, kiedy się on pojawia.

Podziel się ze znajomymi