Dieta przy niedoczynności tarczycy

arugula,tomato and sesam
Dodano: 08:56 28 lutego 2014
Aktualizowano: 08:56 28 lutego 2014
Źródło:

Objawia się między innymi ospałością, ale i problemami z koncentracją. Istotnym symptomem związanym z niedoczynnością tarczycy jest nadwaga. Jeśli faktycznie mamy problem z niedostateczną ilością hormonów produkowanych przez ten gruczoł, to jednym z rozwiązań będą zmiany w diecie.

Oczywiście, aby ustalić czy faktycznie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, to musimy udać się do specjalisty. W żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować jakichkolwiek kroków na podstawie domniemanej niedoczynności tarczycy. Wymienione objawy, występują oczywiście przy tym problemie zdrowotnym, ale nie tylko. Stąd też najpierw czeka nas wizyta u lekarza. Jeśli niedoczynność tarczycy zostanie potwierdzona, to czas na zmiany w diecie.

Konsekwencją tego problemu zdrowotnego jest zwolnienie naszego metabolizmu i to wokół tego niejako, będziemy budować nasz jadłospis. Po pierwsze, skupmy się na tym, czego nasz organizm musi unikać. W przypadku niedoczynności tarczycy przede wszystkim nasz jadłospis nie może obfitować w węglowodany. Co ciekawe, złym pomysłem jest pozbawienie menu mięsa, a więc tak zwana dieta wegetariańska. Jest to związane z tym, że tak skonstruowany jadłospis, utrudnia działanie hormonów związanych z tarczycą. Należy też unikać produktów, które mogą spowalniać i tak wolny w przypadku tej dolegliwości, metabolizm. Dlatego też z diety wyrzućcie słodycze, ale także produkty wzbogacane cukrem.

Dieta w przypadku niedoczynności tarczycy powinna być bogata w produkty zawierające białko. Starajcie się również, aby było ono pełnowartościowe. Węglowodany w diecie powinny mieć niski indeks glikemiczny. Nie może też zabraknąć warzyw i owoców, ale oczywiście w rozsądnych ilościach. Szczególną uwagę należy zwrócić na selen i cynk. Oba te pierwiastki niejako wspomagają tarczycę w produkcji hormonów.

Ilość kalorii powinna zależeć głównie od Waszego trybu życia. W żadnym wypadku nie starajcie się ograniczać na siłę ich liczby. Na pewno Wam to nie pomoże, a może osłabić organizm.