Dieta przy chorobie

Dodano: 13:13 5 września 2013
Aktualizowano: 13:13 5 września 2013
Źródło:

 

 

 

Często jest tak, że choroba to najlepszy sposób na odchudzanie, w negatywnym jednak znaczeniu. Kiedy kaszlemy i kichamy, w ogóle nie mamy ochoty na jedzenie. Po paru dniach stracimy zapewne kilogram, lub dwa. Tylko, że nie tędy droga. Jedzenie w czasie choroby jest bowiem niezmiernie ważne.

Większość chorób wymaga od nas specyficznego dla nich jadłospisu. Co innego powinniśmy jeść na przykład przy problemach z tarczycą, a czego innego wymagają od nas kwestie związane z nieprawidłową pracą żołądka. My, dzisiaj, skupimy się na pewnych ogólnych zasadach diety przy chorobach związanych z górnymi drogami oddechowymi. Zazwyczaj przy przeziębieniu czy grypie faktycznie nie chce nam się jeść. To, jak wspomniałem, oczywisty błąd, bo dzięki temu co zjemy możemy wspomóc wychodzenie z choroby.

Są jednak takie produkty, których powinniśmy unikać w takich chorobowym jadłospisie. Wynika to przede wszystkim z tego, że wymagają one od naszego organizmu sporej pracy, żeby je przetrawić. I tak na przykład w czasie choroby unikajcie tłustych mięs, ale także warzyw w postaci surowej. W tym pierwszym przypadku wszystko wydaje się być jasne. Tłuste mięso, to ciężki orzech do zgryzienia dla naszego układu trawiennego w czasie choroby. Pamiętajmy, że jesteśmy osłabieni. Surowe warzywa również są cięższe do strawienia od tych ugotowanych. I to ta druga forma (koniecznie gotujcie w małej ilości wody, by zatrzymać jak najwięcej składników mineralnych).

Co na grypę? Rosół. To podstawa. Wie o tym każda babcia. Ciepły, długo gotowany rosół ( może być z kury), świetnie sprawdza się w leczeniu. Możemy zjeść również mięso ugotowane w tej zupie. W czasie choroby można również jeść ryby. Zawierają sporo białka, a ten składnik nas wzmacnia. Szukajmy też produktów zawierających witaminę C. Mają ją warzywa i owoce, ale pamiętajcie o postaci w jakiej je podacie. Nasz układ odpornościowy wzmacniają również bakterie zawarte w jogurcie.

Na koniec jeszcze jedna rada. Jeśli w czasie choroby nie chce się Wam jeść, to zmuście się do tego. Nasz organizm do zwalczenia choroby, potrzebuje paliwa.

Podziel się ze znajomymi