Czym się objawia cukrzyca

HEOvVBd917eu0Fs6ar4U8Pk08Yen78.jpg


Administrator

Dodano: 09:16 14 kwietnia 2011
Aktualizowano: 09:24 14 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Czym objawia się cukrzyca? Cukrzyca, to tak naprawdę kilka chorób, różniących się między sobą przyczyną, przebiegiem i objawami, ale mających wspólną cechę – zbyt duże stężenie glukozy we krwi.

Stałe psychiczne i fizyczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie to objawy, które powinny wzbudzić nasze podejrzenie o cukrzycę. Upośledzenie spalania glukozy często wpływa na nasz nastój, zwróćmy uwagę na niczym nieuzasadnione zmiany nastoju, nastawienia do zadań życiowych, czy depresję. Zmiany nastoju to najwcześniejszy i najbardziej powszechny objaw cukrzycy, mogą mieć oczywiście inne źródło, jednak powinny być diagnozowane pod kątem tej choroby.

Swędząca skóra, szczególnie w okolicy narządów płciowych, często pojawiające się czyraki, grzybica skóry stóp to kolejne z objawów, pod którymi może kryć się cukrzyca.

U osób z niewyrównaną cukrzycą zwykle pojawia się znaczna utrata włosów, ich wypadanie może wystąpić na wiele lat przed rozpoznaniem cukrzycy. Łysienie powiązane z cukrzycą polega na tym, że większa niż u osób zdrowych liczba włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku, podawanie odpowiedniej dawki insuliny może nieco zahamować ten proces.

Nadmiar masy ciała sprzyja cukrzycy typu 2, dlatego otyłość bez wątpienia jest ściśle powiązana z cukrzycą.

Trudne do wytłumaczenia przekrwienie spojówki oraz zaburzenia widzenia, związane z mikro uszkodzeniami naczyń włosowatych w siatkówce oka, mogą być wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy. Glukoza przenikając do soczewki oka zmienia jej kształt, przez co zamazuje się ostrość widzenia, retinopatia cukrzycowa często daje znać o sobie dopiero po 15 latach choroby. Dolegliwość ta ustępuje powoli po wdrożeniu leczenia przeciwcukrzycowego.

Nefropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie naczyń nerek, początkowo niewielkie i niedostrzegane przez chorego, jest bardzo niebezpieczne. Namacalne objawy nefropatii mogą się rozwinąć dopiero po 10 latach choroby.

Choroby dziąseł i jamy ustnej, oraz trudności w ich skutecznym leczeniu to kolejne z objawów mogących wskazywać na cukrzycę. W jamie ustnej pojawiają się ropniaki przyzębne, pleśniawki, zakażenie drożdżakowe jamy ustnej, które po wykluczeniu stosowanych w ostatnim czasie leków immunosupresyjnych lub antybiotyków, mogą być brane jako ukryte objawy cukrzycy.

Objawem nierozpoznanej neuropatii cukrzycowej mogą być zaburzenia pracy nerwów obwodowych, które objawiają się pieczeniem języka lub całej jamy ustnej, może wystąpić nienaturalna suchość języka i pojawienie się na nim drobnych pęknięć, wszystkie te objawy świadczą o podwyższonym poziomie cukru we krwi.

W przebiegu cukrzycy mogą wystąpić również objawy ze strony układu nerwowego, takie jak: drętwienie, pieczenie, palenie, brak czucia w skórze, zwłaszcza palców dłoni i stóp, nasilające się kurcze mięśni i łydek, szczególnie w nocy, niedowłady mięśni, porażenia, niedowład jednego z nerwów.

U kobiet cukrzyca lubi się ukrywać pod postacią schorzeń ginekologicznych takich jak np.: zapalenia bakteryjne pochwy, świąd, grzybica, zaburzenia miesiączkowania, swoistym objawem cukrzycy mogą być też nawracające zapalenia pęcherza moczowego.

U mężczyzn natomiast uwagę powinna zwrócić impotencja z powodu niepełnego wzwodu prącia, która może pojawić się po latach nierozpoznanej choroby jako uszkodzenie unerwienia ciał jamistych penisa.

Trudno gojące się rany to bardzo częsty objaw cukrzycy. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje, że zwykłe zadrapanie goi się bardzo długo. Bardzo zaawansowana choroba powoduje uszkodzenie nerwów, jest to tzw. polineuropatia cukrzycowa – ciągłe mrowienie w stopach lub utrata czucia.

Podziel się ze znajomymi