Czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?


Administrator

Dodano: 08:45 13 października 2011
Aktualizowano: 08:56 13 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jedną z takich chorób, która pojawia się dość wcześniej jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Może ona się rozpocząć w okolicy 15 roku życia, ale najczęściej pierwsze objawy pojawiają się w czasie miedzy 15 a 35 rokiem. Jest to przewlekły stan zapalny obejmujący przede wszystkim stawy krzyżowo-biodrowe, pierścienie oraz więzadła kręgosłupa. Co ciekawe, choroba nie daje o sobie znać cały czas w ten sam sposób. Występują bowiem okres remisji, a więc czasu kiedy poszczególne objawy łagodnieją, a chory czuje się całkiem dobrze. Można w pewien sposób powiedzieć, że zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to raczej problem męski, gdyż występuje on u panów trzy razy częściej niż u pań. Kończąc wątek liczbowy należy dodać, że statystycznie choruje na nie jedna na tysiąc osób.

Pierwszym objawem (który zresztą pojawia się najwcześniej) jest nieznośny ból w dolnej części kręgosłupa. Pojawia się on najczęściej nad ranem i powoduje, że nie jesteśmy w stanie spać i mamy również problem ze zmianą pozycji. Ustępuje on najczęściej po zażyciu leków przeciwbólowych. Ból ten może mieć charakter przewlekły, a także promieniować na inne części kręgosłupa. Jeśli go zlekceważymy, to choroba będzie się rozwijać dalej. Kiedy udamy się do lekarza czeka nas leczenie.

Najczęściej polega ono na przyjmowaniu niesterydowych leków przeciwbólowych, a także na ćwiczeniach rehabilitacyjnych w których często wykorzystuje się specjalne maści i kremy mające przyśpieszyć powrót do zdrowia. Nie da się samej chorobie zapobiegać, natomiast można dzięki ćwiczeniom profilaktycznych w znaczący sposób zwiększyć funkcjonalność naszego kręgosłupa a dzięki temu utrzymaniu dużej sprawności fizycznej, nawet w czasie trwania ZZSK.

Podziel się ze znajomymi