Czym jest trądzik różowaty?


Administrator

Dodano: 08:32 3 lutego 2011
Aktualizowano: 13:47 17 lipca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym jest trądzik różowaty? Problem trądziku powszechnie wiązany jest z wiekiem młodzieńczym. Jest to jednak mylne założenie, gdyż istnieje typ tego schorzenia, który dotknąć może każdego, kto przekroczy 30 rok swojego życia, a więc do młodzieży już nie należy.

Z łaciny to rosacea, czyli tak zwany trądzik różowaty. Encyklopedyczna, sucha informacja mówi, że to schorzenie skóry dotykające osób między 30, a 50 rokiem życia, głównie kobiet. Często ma podłoże łojotokowe, a także zaburzeń naczyniowych. Kiedy zapytamy jednak osób mających problem z tym typem trądziku czym on jest, usłyszymy zapewne: ciężkim do wyleczenia problemem. I tak właśnie w skrócie można przedstawić pewnego rodzaju dualistyczną definicję rosacea. Przejdźmy jednak do nieco szerszego opisu tego problemu.

Czynniki wpływające i zwiększające natężenie

Przyczyny, które powiązane są z trądzikiem różowatym można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczyć można te, które bezpośrednio są związane z pojawianiem się tego skórnego schorzenia. Są to między innymi: nadciśnienie tętnicze, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne. Nie są to więc czynniki rzadko występujące. Jednak skalę problemu w przypadku kiedy dotknie nas trądzik różowaty pokazuje druga grupa. Gdyż, kiedy się jej przyjrzymy to wyraźnie widać, że na nasilenie objawów wpłynąć mogą, nazwijmy to, codzienne sprawy. Są to na przykład czynniki atmosferyczne, a więc temperatura, słońce, wiatr. Także jeśli mamy do czynienia z gorącymi posiłkami, rumieniec trądzikowi bardziej rozleje się nam po twarzy. Wpływ na zwiększenie objawów może mieć również alkohol, stres, czy zbyt ostre potrawy. Wspomnieć też należy o kosmetykach (szczególnie tych zawierających alkohol), które to mogą podrażniać skórę.

Objawy trądziku różowatego

Znamy już przyczyny, ale wciąż nie wiemy w jaki sposób możemy sami rozpoznać, że dotknął nas ten problem. Pierwsze objawy, które powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym, fachowo zwane są okresem prerosacea. Są to najczęściej pojawiające się w nadmiernych ilościach zaczerwienia i rumieńce, które jednak jeszcze na tym etapie mają tendencje do samoistnego zanikania. Najczęściej „atakują” one okolice środkowej części twarzy. Dość charakterystycznym objawem w tej fazie trądziku różowatego są teleangiektazje. Są to poszerzone naczynia krwionośne, które kształtem przypominają pajączki i w dość wyraźny sposób odciskają się na naszej skórze.

W kolejnej fazie rozwoju trądzika różowatego zaczynają pojawiać się krostki i czerwone grudki. Na tym etapie pojawia się też swędzenie i pieczenie skóry, które to bywa uciążliwe. W tym już momencie warto udać się do dermatologa, gdyż jest to najbardziej odpowiednia chwila do rozpoczęcia leczenia trądziku różowatego. Dobrym bodźcem do takiego kroku, jest bez wątpienia trzecie stadium tego schorzenia, które może nam grozić. Wtedy to na naszej skórze pojawiają się guzy, a także nacieki, których wygląd nie jest zbyt miły. U mężczyzn ta trzecia faza dotyka najczęściej skóry nosa. I to właśnie u panów – mimo że rzadziej dotyka ich trądzik różowaty – ostatnie stadium ma najcięższy przebieg. Występują guzowate twory, które to stopniowo zniekształcają narząd węchu. Skóra staje się sina, a także tłusta. W tej sytuacji musimy już liczyć się z dużymi kosztami pozbycia się trądzikowego problemu.

Podsumowując, a jednocześnie odpowiadając na pytanie ze wstępu, można powiedzieć, że rosacea to schorzenie, które atakując nasze fizys, wpływając jednocześnie na psyche. Pamiętajmy, że trądzik różowaty pojawia się w miejscach doskonale widocznych dla innych. A zły wygląd zewnętrzny ma ogromny wpływ na to, jak radzimy sobie w życiu z problemami.

trądzik różowaty, trądzik, problemy skóry, skóra trądzikowa