Czym jest toksokaroza?

Z633F8hfzXeV4Vx2CB8d4T7tD7g77b.jpg


Administrator

Dodano: 10:11 26 lipca 2012
Aktualizowano: 10:26 26 lipca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wielu z nas lubi trzymać w domu kota czy też psa. Problem polega na tym, że jeśli ma on biegać również na zewnątrz albo nie dbamy o niego w wystarczający sposób, to istnieje duże ryzyko, że zostaniemy zarażeni przez nicienie.

To najczęściej występujące pasożyty u naszych domowych pupili. Niektóre statystyki wskazują, że nawet co czwarty pies może w sobie nosić jaja nicieni. Najczęściej do zarażenia dochodzi w sposób przypadkowy. Toksokaroza jest nazywana chorobą brudnych rąk i ma wiele wspólnego z brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny. Różny może być przebieg tej choroby. Zdarza się, iż bytuje ona praktycznie bezobjawowo, przynajmniej na samym początku. Istnieje również odmiana oczna i mózgowa. Pierwsza odmiana w pewnym momencie zaczyna się pokazywać. Najczęściej objawy dotyczą spadku samopoczucia, a także pogorszenia apetytu. Często występują bóle brzucha, a nawet wysypka. Jeśli odmiana ogólna nie będzie leczona, to konsekwencją może być zapalenie płuc, a nawet astma. Postać oczna z kolei objawia się pogorszeniem wzroku. Ostatnia z odmian – jeśli można tak powiedzieć – to domena przede wszystkim dzieci. I to właśnie w tej sytuacji może dojść do naprawdę groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych, a nawet niedowładu czy porażenia.

Zarażenie następuje poprzez zjedzenie – oczywiście nieświadome – jaj nicienia. Często znajdują się one na owocach i warzywach. Dlatego też tak istotne jest ich mycie. Warto też zadbać o dokładne przebadanie naszego pupila. Szczególnie w tym względzie istotne jest sprawdzenie młodych psów i kotów. Jeśli nicienie u nich wystąpią to należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Problem z toksokarozą polega na tym, że jej leczenie u ludzi jest przede wszystkim długotrwałe. Oczywiście wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. Niestety nie zawsze terapia przynosi oczekiwane przez nas efekty. Dlatego właśnie tak istotne jest dbanie o zdrowie naszych pupili.

Podziel się ze znajomymi