Czym jest miażdżyca?

KcCx1f48q5q8C6s5O86v2m1EWJSt42.jpg


Administrator

Dodano: 13:43 5 lutego 2013
Aktualizowano: 13:49 5 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Słyszymy o niej bardzo często, bo dotyka coraz większej liczby ludzi. Co wiemy na jej temat poza tym, że jednym z jej skutków może być zawał serca? Sprawdźmy swoją wiedzę.

Zaczniemy zgodnie z kanonem wyznaczonym przez Hitchcocka – od trzęsienia ziemi. Obecnie uznaje się, że miażdżyca jest najczęstszą przyczyną nienaturalnej śmierci w krajach wysoko rozwiniętych. Jest tak zwaną chorobą cywilizacyjną, która w większym stopniu atakuje od końca XX wieku. Miażdżyca to choroba zwyrodnieniowa naczyń krwionośnych. Polega ona na tym, że na wewnętrznych powierzchniach tętnic rozwijają się blaszki, które powstają z cholesterolu, a także z wapnia. Efektem tego są między innymi problemy z drożnością, a więc w konsekwencji niedokrwienie niektórych narządów. Choroba ta w zasadzie rozwija się w każdej z tętnic naszego organizmu, ale istnieją miejsca szczególnie niebezpieczne. Pierwsze wymieniłem już we wstępie. Chodzi o naczynia wieńcowe, których „zatkanie” może prowadzić do zawału serca. Inne miejsce to naczynia ulokowane w okolicach kręgów szyjnych. Ich zadaniem jest zaopatrywanie mózgu, a więc w momencie problemów, może dojść między innymi do udaru.

Istotne wydają się być przyczyny miażdżycy, bo prawda jest niestety taka, że sami sobie szkodzimy. W większości wypadków – dodam dla usprawiedliwienia. Po pierwsze, nieprawidłowa dieta. Jeśli jest w niej ogromna ilość nasyconych kwasów tłuszczowych ( na przykład tych pochodzenia zwierzęcego), to musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia miażdżycy. Kolejnym czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby jest nikotyna. Najlepiej oczywiście przestać palić papierosy.

Następnym czynnikiem, który wzmaga ryzyko wystąpienia miażdżycy jest to jaki prowadzimy tryb życia. Dokładniej rzecz biorąc negatywny wpływ ma tutaj ten najczęściej, czyli siedzący. Praca, a potem fotel i telewizor. To prosta droga do miażdżycy. Dlatego też trzeba to zmienić. Są też takie czynniki, które nie do końca są od nas zależne. Miażdżycę może wywołać inna choroba, taka jak na przykład cukrzyca.

Jeśli więc zależy Wam na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tej choroby, to przede wszystkim musicie zadbać o zmianę stylu życia bo na to akurat mamy wpływ.

Podziel się ze znajomymi