Czym jest łysienie plackowate


Administrator

Dodano: 08:36 7 lipca 2011
Aktualizowano: 08:50 7 lipca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, a opis wszystkich zająłby całkiem sporą publikację. W większości jednak wypadków o takim stanie rzeczy mówi się jako problemie związanych z urodą. Nawet łysienie androgenowe, powodowane przez zbyt dużą ilość DHT, nie jest traktowane jako choroba. W przeciwieństwie do naszego dzisiejszego bohatera.

Łysienie plackowate jest oficjalnie uznane za chorobę skórną. Problem polega na tym, że specjaliści wciąż nie są w stanie do końca ustalić czym jest ona powodowana. Jest to dość charakterystyczne schorzenie, które dotknąć może w zasadzie każdego owłosionego miejsca na skórze człowieka. Najczęściej jednak „atakuje” głowę, brwi i rzęsy. Tak jak miejsca gdzie występuje, różny bywa również przebieg łysienia plackowatego. Może się ono pojawić nagle, ale równie dobrze najpierw zauważymy tylko przerzedzające się włosy, aby w końcu po pewnym czasie pojawiły się łyse miejsca. Często, przy gwałtownej odmianie łysienia plackowatego może następować zmiana wyglądu naszych paznokci. Opisywana choroba dotyka niezależnie od wieku, jak i płci.

Jak pisałem wyżej wciąż nieznana jest dokładna etiopatogeneza. Przyjmuje się jednak, że spory udział mają w pojawieniu łysienia plackowatego, czynniki o podłożu genetycznym. Zalicza się do nich między innymi problemy autoimmunologiczne, naczyniowe, czy psychiczne. Często łysienie plackowate współwystępuje z różnymi – ciężkimi dodajmy – chorobami: cukrzycą typu I, bielactwem, czy zapaleniem tarczycy.

Samo leczenie tak naprawdę schodzi na dalszy plan, szczególnie w sytuacji gdy główna choroba jest dużo bardziej poważna i to na jej leczeniu się skupiamy. Jeśli jednak zajmujemy się łysieniem plackowatym, to najczęściej wykorzystuje się minoxodil, jednak bardzo rzadko udaje się problemu pozbyć w sposób całkowity. Dużo lepsze efekty daje stosowanie metody fotodynamicznej (określanej skrótem UVA), oraz tak zwanej „metody PUVA”. Najnowsze odkrycia wskazują, że najlepiej wyleczyć łysienie plackowate stosując alergeny kontaktowe.