Czym jest łysienie bliznowaciejące

W690pIg60od3l5CmE3Tv00AnUArKBe.jpg


Administrator

Dodano: 13:39 2 stycznia 2012
Aktualizowano: 07:24 3 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To na pewno najgorszy typ łysienia. I nie chodzi tu nawet o to, że jest to w zasadzie bezpowrotna utrata włosów, tylko o fakt czego jest ono wynikiem. Okazuje się bowiem, że łysienie akurat w tym przypadku będzie najmniejszym problemem.

Typ bliznowaciejący należy do grupy: wrodzona utrata włosów. Wynika to przede wszystkim z przyczyn, które mogą je powodować. Otóż łysienie bliznowaciejące może być efektem niedorozwoju skóry, a z drugiej strony może być powikłaniem związanym z oparzeniem skóry głowy, kiedy to już zaczyna się ona goić. Włosy w tym miejscu nie rosną, gdyż dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, a więc nie mają skąd wyrastać. Jak wspomniałem wyżej, łysienie bliznowaciejące pojawia się w momencie nieprawidłowego rozwoju skóry, szerzej patrząc na ten aspekt, można powiedzieć, że towarzyszy ona chorobom, które są związane z pewnymi nieprawidłowościami w rozwoju. I tak na przykład, często ten typ łysienia występuje razem z wodogłowiem, defekcie przegrody sercowej, a także rozszczepie kręgosłupa. Tak więc są to bardzo poważne choroby.

To jednak nie koniec poważnych przyczyn, które mogą powodować ten typ łysienia. Może być ono również efektem wystąpienia nowotworów. Dotyczy to przede wszystkim tych, które atakują naszą skórę, rzecz jasna głównie głowy. Ciekawostką może być fakt, że łysienie bliznowaciejące może pojawić się w przypadku nowotworów żołądka, a dokładniej rzecz biorąc, przy jego przerzutach.

Jak więc widać, w tych konkretnych wymienionych przypadkach, wypadnięcie włosów, czy mówiąc dokładniej, całkowita ich utrata jest w zasadzie najmniejszym problemem, gdyż głównie należy skupić się na przyczynie i to właśnie nią wyleczyć. Oczywiście istnieje możliwość walki z tym łysieniem bliznowaciejącym i bywa ono stosowane. Można je podzielić na farmakologiczne i chirurgicznie, o czym w innym artykule.

Podziel się ze znajomymi