Czym jest łokieć tenisisty?

6gFXows1tgGzTa00DEEu01vt57yjqp.jpg


Administrator

Dodano: 14:28 23 maja 2013
Aktualizowano: 07:53 24 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Medyczna nazwa tego problemu to tendopatia mięśni prostowników nadgarstka. Inne określenie to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniło się jednak podejście co do przyczyny tego problemu.

Uważano, że tak zwany łokieć tenisisty związany jest właśnie z zapalaniem (stanem zapalnym) w tym miejscu. Obecnie przeważa koncepcja, że wpływ na taki problem mają przede wszystkimi zmiany degeneracyjne, szczególnie związane z kolagenem – to białko tkanki łącznej. Drugim czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia łokcia tenisisty jest nieprawidłowe ukrwienie w jego okolicach. Nazwa problemu może być nieco myląca. Nie jest to przypadłość, która zdarza się często właśnie tenisistom. Statystycznie – 1 na 10 sportowców cierpi na tę dolegliwość.

Ten zdrowotny problem dotyczy osób w przedziale wiekowym między 30 a 65 rokiem życia. Jest charakterystyczny wbrew pozorom dla osób o dość statycznym trybie życia. Pojawia się między innymi u tych, którzy wykonują swoją pracę przy komputerze. Dotyczy także osób, których zajęcie wymaga stałych i powtarzalnych ruchów nadgarstka. Pewna ciekawostką może być to, że są badania wskazujące, że u osób palących papierosów ryzyko wystąpienie łokcia tenisisty jest zwiększone.

Objawy? Przede wszystkim ból łokcia. Odczuwany jest on po bocznej stronie stawu łokciowego. Nasila się on w momencie kiedy podejmujemy jaką aktywność fizyczną, szczególnie związaną z nadgarstkiem. Osoba cierpiąca na łokieć tenisisty może mieć również problem z prostymi czynnościami, jak np. podniesienie kubka z kawą. Istnieje pięć typów łokcia tenisisty. Podział ten jest związany ze ścięgnami, które mogą być zaatakowane.

Leczenie tego problemu zdrowotnego polega głównie na stosowaniu masażu poprzecznego. Dzieli się on na dwie fazy – aktywną i rozluźniającą. Wykonuje się również tak zwane ćwiczenia kolagenowe. Pamiętać należy o tym, że nawet jeśli zmniejszy się odczuwalny ból, to nie powinniśmy jeszcze podejmować żadnej czynności, wymagającej aktywności fizycznej.

Podziel się ze znajomymi