Czym jest leptospiroza?


Administrator

Dodano: 08:55 18 lipca 2011
Aktualizowano: 09:05 18 lipca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że należy w przypadku kontaktów ze zwierzętami jesteśmy szczególnie narażenie na różnego rodzaju choroby i powinniśmy być bardzo ostrożni, głównie w przypadku naszych pociech. Dzisiejszy temat dotyczy choroby, która jest chyba najczęściej występującą chorobą odzwierzęcą na świecie.

Leptospiroza jest wywoływana przez bakterie zwane leptospirami. Do naszego organizmu dostają się poprzez śluzówki zarówno oczu, jak i ust. Również nasz przewód pokarmowy i uszkodzona skóra może być drogą do zarażenia leptospirozą. Bakterie te występują przede wszystkim u bydła, zwierząt domowych i koni. Najczęściej „do przyrody” dostają się z moczem zwierząt do wody, ale i bezpośrednio do gleby. Ale to właśnie różnego rodzaju cieki wodne zwierzęta, a wraz z nimi bakterie te specjalnie sobie upodobały.

W związku z tym ostatnim faktem najbardziej narażone na zarażenie leptospirozą są osoby, które mają często styczność z wodą, rzecz jasna tą w postaci rzek, jezior i stawów. Kiedy już bakterie dostaną się do organizmu i zaczynają się rozwijać (najczęściej w wątrobie). Po okresie namnażania następuje atak choroby. Leptospiroza rozpoczyna się od wysokiej gorączki i dreszczy. Jak widać już początek jest gwałtowny, ale potem nie jest lepiej. Po pewnym czasie do objawów dołączają jeszcze ból głowy i mięśni, wymioty oraz biegunka. U niektórych chorych pojawić się może też wysypka. A to tylko pierwszy etap choroby. W drugiej znowu pojawia się gorączka, która jest wynikiem tego, że bakterie rozwijają się w różnych miejscach naszego organizmu. Jednym z objawów leptospirozy może być żółtaczka.

W jaki sposób leczy się tę chorobę? W zasadzie tak jak inne schorzenia wywoływane przez bakterie: antybiotykami. Najbardziej skuteczną jest penicylina. W przypadku nasilonych objawów leki stosuje się dożylnie. Aby się nie zarazić należy przede wszystkim uważać wszędzie tam gdzie są cieki wodne, ale i na przykład podmokłe tereny. Dlatego też najbardziej uważać powinny osoby, które w takim środowisku, a także turyści.

Podziel się ze znajomymi