Czym jest kserostomia?

Yvxy90LU53u8Jtx95MHiWA7365X4RW.jpg


Administrator

Dodano: 13:24 11 czerwca 2012
Aktualizowano: 13:36 11 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Choroby jamy ustnej bardzo częste są niezmiernie bolesne. I to nie tylko w kwestii fizyczności, ale i kwestii finansowej, kiedy to musimy wydawać spore pieniądze, chociażby poprzez mus uzupełniania ubytków w zębach, które podczas takich schorzeń mogą wystąpić. Dzisiaj jednak o innym typie choroby.
Kserostomia to schorzenie, które określa się jako suchość w ustach, bądź bardziej fachowo: suchość jamy ustnej. Wystepuje w dwóch formach: prawdziwej i rzekomej. Ta pierwsza jest efektem zmniejszenia funkcjonalności gruczołów ślinowych. Jeśli kserostomia jest bardziej zaawansowana to może dojść nawet do zaniku błony śluzowej w jamie ustnej. W pewnym sensie wrodzonym stanem słabszej funkcjonalności gruczołów powinniśmy się paradoksalniej mniej przejmować. Bo może on być również efektem poważnego problemu zdrowotnego.

Zacznijmy od tego, że nadczynność tarczycy powoduje osłabienie działania gruczołów ślinowych. Takich chorób jednak jest dużo więcej. Kilka z nich: cukrzyca, sarkoidoza, niedokrwistość, grzybica jamy ustnej, również niektóre odmiany alergii. To jednak nie jedyne powody występowania kserostomii. Bo doprowadzić może do niej „zwykłe” palenie papierosów lub… oddychanie przez usta.

Odmiana rzekoma z kolei powodowana jest przez stany lękowe, czy nerwicę. Określa się ją w tym wypadku jako zaburzenie układu nerwowego wegetatywnego. To powoduje uczucie suchości w ustach, jak i pieczenia, które zresztą występują też przy kserostomii prawdziwej. Jeśli taki stan się przedłuża to może również dojść do problemów z przyjmowaniem pokarmów. Bezpośrednim skutkiem bywa też zwiększona podatność na inne infekcje jamy ustnej. Częściej u osób z tym zdrowotnym problemem występuje próchnica, bo brakuje naturalnej ochrony – śliny. W leczeniu kserostomii stosuje się przede wszystkim terapię, która ma działać na przyczynę takiego stanu rzeczy. Leczymy więc tak naprawdę chorobę, przy której jednym z objawów jest nadmierna suchość jamy ustnej. Przy okazji ważnym elementem są częste wizyty u stomatologa.

Podziel się ze znajomymi