Czym jest kolka wątrobowa?

RO02dMfgH60FUAYBTk0808nbiF7FPu.jpg


Administrator

Dodano: 08:57 13 października 2011
Aktualizowano: 09:21 13 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Takim właśnie problemem jest kolka wątrobowa. Atakuje ona nagle i czujemy ból, ale w okolicach brzucha. To on jest najbardziej przez nas wyczuwalny. Okazuje się, że dotyka on nawet do 15% populacji ludzi i można powiedzieć, że jeśli nic się nie zmieni, to można zaryzykować stwierdzenie, że procent ten będzie rósł. Wynika to z powodów występowania kolki wątrobowej. Najczęściej jest ona efektem nieodpowiedniej, bogatej w tłuszcz diety, oraz nadużywania alkoholu. Co ciekawe jednak, najczęściej występuje jednak u pań. W grupie ryzyka są kobiety otyłe, które ukończyły 40 rok życia.

Kolka wątrobowa występuje w momencie, kiedy tworzące się złogi w pęcherzyku żółciowym utrudniają przepływ żółci do dwunastnicy, jest on więc zmuszany do dużo większych skurczy. To właśnie one są odpowiedzialne za odczuwany przez nas ból. Im więcej tłuszczu w naszej diecie i ciężkostrawnych potraw, tym większy mamy problem, ponieważ nasze odczucie bólu, będzie dużo większe. Jest on odczuwalny w prawej części brzucha. Ma on charakter ciągły, co jakiś czas się nasila i wtedy promieniuje nawet w okolice łopatek i ramion. W niektórych przypadkach chory może wymiotować.

W jaki sposób sobie radzić z kolką wątrobową? Przede wszystkim należy zmienić nasz dotychczasowy sposób żywienia, a także nieco zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu. W momencie, kiedy odczuwamy ból, możemy starać się go nieco złagodzić. Doskonale nadadzą się na to ciepłe okłady na brzuch. Można również zastosować leki rozkurczowe. Dobrym pomysłem jest zakup ostropestu, bądź preparatów, które go zawierają, bo w znacznym stopniu potrafi on łagodzić ból.

Podziel się ze znajomymi