Czym jest kamica nerkowa?

CBPanfNxb33m1yYoUzdAc11qLk26e6.jpg


Administrator

Dodano: 11:23 23 marca 2011
Aktualizowano: 13:41 21 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym jest kamica nerkowa? Są to po prostu złogi wytrącanych do moczu związków chemicznych, zwane popularnie kamieniami nerkowymi. Kojarzy się ona nam z bólem i w zasadzie na tym zazwyczaj kończy się nasza wiedza. Spróbujmy więc ją nieco poszerzyć.

Zacznijmy od tego, że kamica nerkowa nie jest jedna, lecz występuje kilka jej typów. Wszystko zależy od tego jaki skład chemiczny mają wytrącające się kamienie. I tak, mamy rodzaj: fosforanowo–wapniowy, szczawianowo–wapniowy, moczanowy, cystynowy, oraz struwitowy. Ten ostatni powstaje głównie wskutek przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami, których zadaniem jest rozkładanie moczu. Objawy kamicy nerkowej nie muszą pojawić się w momencie kiedy choroba się rozpoczyna. Pierwsze z nich pojawiają się dopiero w momencie kiedy zbierający się piasek, lub kamień zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu. Wtedy to może pojawić się ból w tych okolicach i to właśnie znak, że dotknęła nas kamica nerkowa. Symptom ten zwany jest też kolką nerkową.

Niezależnie od tego „znaku” występują również inne objawy, które mogą pojawić się w momencie rozwoju kamicy nerkowej. Dochodzi więc do częstych wymiotów i związanych z nim objawów dyspeptycznych (problemów z niestrawnością). Pojawia się też bolesne oddawanie moczu (fachowo zwane dysurią), aż do nawet występowania krwiomoczu. W momencie kiedy w wyniku kamicy nerkowej pojawi się zapalanie dróg moczowych występuje gorączka.

Samo leczenie kamicy nerkowej w zasadzie opiera się na dwóch założeniach: przeciwdziałaniu nawrotom, oraz wynikającym z nich ewentualnym powikłań. Stąd też dość istotne jest to, aby w momencie wydalania kamieni wraz z moczem, zachować je do dalszych badań. To lekarz ustali, który z typów kamicy nas dotknął i jak przeciwdziałać nawrotom. A w wydalaniu kamieni pomagają leki rozkurczowe i picie dużej ilości wody. W przypadku kiedy ich rozmiar jest zbyt duży, stosuje się różne metody ich rozkruszania. Robi się to między innymi ultradźwiękami. Czasem wykonuje się również chirurgiczne usuniecie kamieni (endoskopia).

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi