Czym jest gonartroza

EGuw7lan2E2ULQB6Gzjveten53Kr27.jpg


Administrator

Dodano: 08:44 19 października 2011
Aktualizowano: 09:23 19 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

W medycynie tym pojęciem określa się dysfunkcję kolana, która objawia się między innymi bólem, jednak tylko w momencie kiedy mamy potwierdzenie zwyrodnienia stawu kolanowego. Czasem wiąże się je też z kością piszczelową bądź udową. Najczęściej gonartroza występuje u kobiet, szczególnie u tych, które są już starsze, bądź otyłe. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest wspomniany ból. Pojawia się on w stawie i jego okolicach w momencie, kiedy wstajemy czy chodzimy po schodach. Może się nasilać podczas noszenia zbyt ciężkich przedmiotów.

Jednak pełne rozpoznanie choroby możliwe jest tylko dzięki badaniom radiologicznym, przeprowadzanym rzecz jasna przez specjalistę. Sama choroba rozpocząć się może w wyniku urazów, czy zapalenia stawów – rzecz jasna, proces ten jest długotrwały. Czasem gonartroza wynika z odkładania się związków wapnia, co prowadzi do zwyrodnienia stawu kolanowego.

Problem polega na tym, że w zasadzie nie istnieje metoda leczenia, która pozwoli nam na trwałe wyleczenie gonartrozy. Natomiast można stosować takie metody, doprowadzić do redukcji bólu, ale też do zwiększenia możliwości ruchowych, mimo zwyrodnienia stawu kolanowego. I tak pierwszym krokiem bez którego nic więcej nie poradzimy jest redukcja otyłości. Istotnym elementem tak zwanego leczenia zachowawczego jest zwiększanie siły mięśni (w tym wypadku czerwonogłowego uda). Jeśli gonartroza jest zaawansowana może być potrzebne leczenie operacyjne. Czasem nawet kończące się wymianą całego stawu.

Podziel się ze znajomymi