Czym jest chondromalancja?

lroxfpqNMnPJr6cM23C5A0v3nko4Jp.jpg


Administrator

Dodano: 09:50 13 czerwca 2011
Aktualizowano: 09:51 13 czerwca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Dzisiaj zajmiemy się chorobą, którą bardzo ciężko się leczy, więc dużo lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku działanie profilaktyczne. A chondromalacja to stosunkowo często występujące schorzenie.

Polega ono na tym, że nasza chrząstka stawowa ulega stopniowemu rozmiękczeniu. Pokrywa ona zakończenia kości,które tworzą nasz staw kolanowy. Chrząstka ta jest przede wszystkim odporna na ścieranie, posiada gładką i śliską powierzchnię. Jej cechami charakterystycznymi są również duża wytrzymałość, oraz sprężystość. Istotnym elementem w dostarczaniu składników odżywczych do chrząstki stawowej jest płyn stawowy, który przekazuje je do poszczególnych części.

Chondromalacja odpowiada za stopniowe niszczenie chrząstki stawowej. W związku z tym po pewnym czasie zaczyna ona w pierwszym momencie tracić swoją sprężystość. Potem staje się ona coraz cieńsza, a na koniec zaczyna pękać. Co logiczne nie może ona wtedy spełniać swoich podstawowych zadań. A niestety chrząstka stawowa nie potrafi się regenerować. Stan naszej chrząstki stawowej określany jest w 5 stopniowej skali, gdzie 0 odpowiada za prawidłowy, a 4 oznacza pęknięcia, które odsłaniają kość podchrzęstną.

Objawami chondromalacji są przede wszystkim bóle kolan, a przy ich zginaniu może być słychać charakterystyczne trzaski. Dodatkowo przy nawet podskakiwaniu w miejscu możemy odczuwać ból w kolanie. Wspominane na początku leczenie naprawdę trudne staje się w momencie kiedy chondromalacja dotyka nas w stopniu 3 i 4. najczęściej w takim wypadku musi być przeprowadzona operacja. Albo polega ona na wypełnianiu ubytków które w chrząstce stawowej zaistniały, albo lekarze starają się wyeliminować przyczyny zachodzących zmian. Fachowo określa się to korekcją osi stawu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście nie dopuszczenie do tego schorzenia czy przejścia na „wyższy stopień”, najczęściej profilaktyka polega na specjalnym zestawie ćwiczeń, które przede wszystkim rozciągają mięśnie. Stosuje się również leki przeciwzapalne.

Podziel się ze znajomymi