Czym jest celiakia

447fvCvOtyU375B36uyAt9R0NWvD0R.jpg


Administrator

Dodano: 08:06 30 sierpnia 2011
Aktualizowano: 11:29 7 września 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jest to choroba, która związana jest z dziedzicznie przekazywaną nietolerancją glutenu. Jest to białko, które występuje między innymi w ziarnach pszenicy, żyta i owsa. Pierwsze objawy, dzięki którym można rozpoznać to wrodzone schorzenie, pojawiają się już w wieku niemowlęcym w momencie wprowadzenia do diety produktów zawierających właśnie gluten (chleb, bądź grysik). Im dziecko młodsze tym objawy będą dużo bardziej burzliwe. Mogą być one blade, występuje u nich niedokrwistość, pojawiają się częste wzdęcia. W konsekwencji może nawet nastąpić zahamowanie wzrostu. Celiakia może przebiegać w taki sposób, że okresy w których bardzo daje znać o sobie przeplatają się z czasem kiedy w ogóle nie nie pojawiają się żadne objawy. Najczęściej pierwsze z nich pojawiają się między 6 a 12 miesiącem życia.

Dolegliwości u dorosłych wyglądają nieco inaczej. Co prawda również pojawia się niedokrwistość i problemy z odpowiednią wagą, ale równie często występują bóle kości, mrowienie w kończynach, a także obrzęki i zmiany skórne. Pojawiają się też bolesne biegunki. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest jak wspomniałem na początku problem z przyswajaniem glutenu. W wyniku zwiększenia liczby pewnego rodzaju białych ciałek krwi powoduje uszkodzenie jelita, które nie jest w stanie prawidłowo wchłaniać składników odżywczych.

Nie jest to choroba zakaźna, tylko dziedziczna. Często przyjmuje ona postać utajnioną, ujawniającą się dopiero w wieku nastoletnim. Niestety leczenie tej choroby jest w zasadzie niemożliwe. I tak naprawdę głównym sposobem na brak objawów jest stosowanie do końca życia diety bezglutenowej.

Podziel się ze znajomymi