Czym jest anoreksja?

MpuSMNO86ht4fpxI4ntDlPwB2C8BS0.jpg


Administrator

Dodano: 09:37 19 maja 2011
Aktualizowano: 08:04 20 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym i jest po prostu zaburzeniem związanym z odżywianiem. Na szczęście coraz częściej się o tym mówi, a nawet przeprowadza kampanie społeczne, które mają dać nam obraz tego, jak groźna jest anoreksja.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że chore na anoreksje osoby są wśród nas. Najczęściej jednak się do tego nie przyznają, a jeśli pytane są o swoją chorobę reagują bardzo nerwowo. Kto choruje? Anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet, szczególnie w wieku 13-14 lat i 17-18 lat. U panów w zasadzie występuje bardzo rzadko. Nie do końca poznana jest jej przyczyna, natomiast specjaliści często podkreślają, że duży wpływ mają czynniki społeczne, powszechna „mania” niskiej wagi i odchudzania. Z takiej obsesyjnej chęci pozbycia się nadmiaru kilogramów może rodzić się właśnie anoreksja. U osób chorych występuje brak apetytu, a nawet chorobliwe obrzydzenie do jedzenia.

Charakterystyczne dla anorektyków jest również występowanie dwóch cech osobowości: problemy z kontaktami międzyludzkimi, oraz z drugiej strony, perfekcjonizm. Często „pozbywają się” przyjaciół. Jeśli chodzi o objawy występujące u osób chorych, to najczęściej pojawiają się wymioty, bóle brzucha. Nieco rzadziej pojawiają się nietolerancja na niską temperaturę i hipotermia oraz zaparcia. Oczywiście to tylko pierwsze symptomy, że coś z naszym organizmem jest nie tak. Trzeba sobie też uzmysłowić, że kiedy nie chcemy jeść, to nie dostarczamy do naszego organizmu istotnych związków chemicznych.

I właśnie z tego powodu mogą wystąpić groźne powikłania związane z anoreksją. Mogą pojawić się chociażby problemy z sercem, układem krwionośnym i nerwowym. Także zagrożona jest wątroba, oraz nerki. Do tego organizm zaczyna spalać sam siebie, bo przecież potrzebuje energii do funkcjonowania.

Leczenie jadłowstrętu to dość złożony problem. Najczęściej jest to połączenie sił kilku specjalistów między innymi: psychologa, dietetyka, endokrynologa. Jest to naprawdę bardzo złożony proces, a samo wracanie osoby chorej „między ludzi” może być długotrwałe. Problem polega na tym, że nie zawsze jest to możliwe. Niestety czasem z powodu choroby, można umrzeć. Szczególnie w sytuacji, gdyś ktoś nie zareaguje na czas.

Podziel się ze znajomymi