Czym jest alergia krzyżowa?


Administrator

Dodano: 11:07 27 czerwca 2012
Aktualizowano: 11:26 27 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jest to tak zwana alergia krzyżowa i najczęściej to współwystępowanie reakcji można przewidzieć. Mówiąc inaczej najczęściej jest tak, że uczulenie na konkretny pyłek wiąże się z nietolerowaniem konkretnych produktów żywnościowych. I tak przykładowo, jeśli Wasze dziecko jest uczulone na bylicę, to alergia krzyżowa będzie dotyczyła selera albo marchewki. Nietolerowanie roztoczy z kurzu łączy się najczęściej z alergią na skorupiaki.

Aby stwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z tym typem uczulenia zostanie przeprowadzony dokładny wywiad. Istotne będzie między innymi to, co dziecko ostatnio jadło, ewentualnie z jakimi pyłkami, tudzież w jakich okolicznościach, wystąpiła reakcja alergiczna. Diagnozę stawia się na podstawie specjalnych testów punktowych. Zdarza się również, że potrzebne jest pobranie krwi. W momencie kiedy okaże się, że mamy do czynienia z alergią krzyżową, musimy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, będzie trzeba wyłączyć z diety dziecka pokarmy, które go uczulają. Należy tego przestrzegać, a także od początku uczyć swoje dziecko, czego jeść nie może, bo istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Co do objawów, są w zasadzie takie same jak przy zwykłej alergii. Mowa tutaj o katarze, kaszlu. Może również wystąpić obrzęk krtani, łzawienie oczu, a także pokrzywka. Rzadko występuje wstrząs anafilaktyczny, bardzo groźny dla życia. Dziecko powinno unikać zbyt dużego wysiłku oraz stresu – właśnie po spełnieniu tych dwóch warunków występują bardzo często reakcje alergiczne. Pewnym rozwiązaniem, które można wprowadzić w życie jest odczulanie. Nie sprawdza się ono w każdym przypadku, jeśli jednak Wasze dziecko ma alergię na pyłki, to istnieje spora szansa powodzenia.

Podziel się ze znajomymi