Czym grozi hiperwitaminoza


Administrator

Dodano: 11:09 9 maja 2011
Aktualizowano: 11:13 9 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym grozi hiperwitaminoza. Wciąż opisuję jasną stronę dostarczania do naszego organizmu witamin. Opisuję ich zalety i działanie, szerokim łukiem omijając sytuację, kiedy ktoś je „przedawkuje”. Dzisiaj błąd ten postanowiłem naprawić i ku przestrodze opisać czym jest hiperwitaminoza.

Najpierw to czym ona jest. Można ją określić jako zespół objawów, które wywoływane są w naszym organizmie w związku z nadmiarem witamin. Najczęściej dotyczy to tych z grup: A, D, E i K. Każdy z tych związków w inny sposób „pokazuje” fakt, że jest za dużo.

Witamina A, jeśli jest przyjmowana w zbyt dużych dawkach może powodować mdłości, zaburzenia wzroku, jak również ogólne przemęczenie i drażliwość. Im jej więcej w nadmiarze będzie w naszym organizmie, tym gorsze skutki uboczne mogą się pojawić. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do dysfunkcji serca, nerek, a nawet zwłóknienia wątroby. Witaminy K szczególnie powinny unikać w nadmiarze kobiety w ciąży, ponieważ może ona wywoływać uszkodzenia płodu. Charakterystyczne są również: uczucia gorąca, niedokrwistość, a nawet depresja.

Przejdźmy teraz do problemów w momencie kiedy przyjmiemy zbyt dużo witaminy E. Tak jak w przypadku A możemy mówić między innymi o pojawieniu się uczucia zmęczenia, czy ogólnego osłabienia. Często też występują problemy z jedzeniem, a dokładnie jego przemianą w układzie pokarmowym. Może też pojawić się problem ze wzrokiem (tak zwane podwójne widzenie). Dobrą informacją jest to, że bardzo rzadko występuje przedawkowanie tej witaminy.

Na sam koniec zostawiłem najbardziej niebezpieczny związek, jeśli pojawi się w naszym organizmie w zbyt dużych ilościach. Chodzi oczywiście o witaminę D. jej nadmiar u dorosłych prawie na pewno spowoduje nudności, wymioty, i bóle głowy. Oprócz tego mogą się również pojawiać inne objawy, takie jak odkładanie się wapnia w nerkach, wątrobie, płucach i sercu. Tak jak w przypadku witaminy K, tak i tej powinno unikać w nadmiernych ilościach kobiety w ciąży. Przy „przedawkowaniu” mogą wystąpić deformacje płodu, a także choroby kości u noworodków.

Podziel się ze znajomymi