Czym się różni strach od lęku?

Tired sleepless woman
Dodano: 14:07 12 grudnia 2013
Aktualizowano: 14:07 12 grudnia 2013
Źródło:

Określenia te nierzadko używane są zamiennie. Tym czasem strach i lęk, zdecydowanie się różnią. Przede wszystkim różnicą jest, powód jednego i drugiego stanu emocjonalnego. Spróbujmy usystematyzować oba pojęcia.

Strach określany jest często jako, jedna z cech pierwotnych ludzi (chociaż oczywiście dotyczy też innych zwierząt). Ma on swoje źródło w instynkcie przetrwania. Strach – co ważne – pojawia się zawsze w sytuacji, kiedy istnieje realne zagrożenie. To między innymi odróżnia opisywane pojęcie od lęku. Co może być taką sytuacją? Za przykład niech posłuży spotkanie w górach „oko w oko” z niedźwiedziem. W tym momencie w naszym organizmie powinien pojawić się naturalny odruch w postaci między innymi napięcia mięśniowego i chęci ucieczki. Takie działanie może być konsekwencją bycia już w podobnej sytuacji, ale również świadomości tego (nabytej w bardzo różny sposób), że wspomniany niedźwiedź jest dla nas niebezpieczny. W sytuacji kiedy strach jest naprawdę silny, mogą wystąpić – w sposób nieświadomy – pewne reakcje fizjologiczne (np. wypróżnienie). Słyszeliście pewnie pojęcie „włos jeży się na głowie”. Faktycznie, w przypadku strachu, mogą się one unieść (mowa o tych na głowie). Strachu niejako się uczymy, poprzez nasze życiowe doświadczenia.

Lęk z kolei, to sytuacja w której oczekujemy (często w sposób ciągły), że zdarzy się „coś” złego. Nie jesteśmy w stanie jednak w pełni tego zdefiniować. Lęk zdecydowanie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Związane jest to z tym, że organizm wciąż jest pobudzony i nie ma kiedy odpocząć. Lęk najczęściej dotyka osoby zamknięte w sobie ( np. introwertyków). Istotne jest też to, że bardzo często taki stan dotyczy, pozornie mało istotnych, czy przejściowych sytuacji. O ile dla przeciętnego człowieka, będą one wywoływały jedynie stres, o tyle dla ludzi cierpiących np. na zaburzenia lękowe, staną się wręcz paraliżujące. Lęk będzie się pogłębiał, jeśli dane sytuacje będą się powtarzać. Oczywiście problem tego typu powinien być leczony.

Podziel się ze znajomymi