Czym jest odczulanie?

Allergy - skin prick tests
Dodano: 10:45 19 marca 2014
Aktualizowano: 10:45 19 marca 2014
Źródło:

W walce z alergią stosuje się trzy główne metody. Pierwsza z nich polega na unikaniu alergenu. W praktyce metoda ta może być trudna do wprowadzenia w życie. Kolejnym sposobem jest przyjmowanie leków na alergię. Jest to metoda dobra, ale jej zadaniem jest nie tyle wyleczenie problemu, a łagodzenie objawów.

Trzecią metodą walki z alergią jest odczulanie. Przeprowadzane może być na kilka sposobów ( w większej części Europy stosuje się np. coraz częściej szczepionki w postaci kropel i tabletek), ale w każdym z nich, mechanizm jest w zasadzie taki sam. Według specjalistów to właśnie odczulanie ma być jedyną szansą na to, aby nasz organizm prawidłowo reagował na alergeny.

Pierwszą sprawą w przypadku odczulania jest ustalenie z czym tak naprawdę mamy problem. Istotna jest obserwacja objawów i tego, kiedy dochodzi do ich nasilenia. Oczywiście to nie ona będzie stanowiła podstawę diagnozy, ale ma w niej istotne miejsce. Ważne są także ewentualne przeciwwskazania do odczulania. Jednym z nich jest cukrzyca typu 1. Kolejnym etapem są badania, których nie wykonuje się w sytuacji, kiedy objawy alergii są nasilone. Poza tą kwestią w zasadzie można je przeprowadzać cały rok. Wykonuje się badanie krwi na obecność przeciwciał IgE. Następnie wykonuje się test skórny. Polega on na umieszczaniu na przedramieniu substancji uczulających, oraz nakłucie skóry, tak aby dostały się one pod nią.

Jeśli wyniki badania są odzwierciedleniem obserwowanych objawów (ich nasilenia również), to oznacza iż można rozpocząć odczulanie. Sam proces rozpoczyna się w momencie, kiedy alergenu w naszym otoczeniu jest najmniej. Najłatwiej przeprowadzić odczulanie w przypadku alergii sezonowej. Przez pierwsze trzy miesiące szczepionkę przyjmuje się zazwyczaj co tydzień. W dniu kiedy przeprowadzane jest odczulanie nie można pić alkoholu, narażać organizmu na wysoką temperaturę, ani zbytnio się wysilać fizycznie. Po 3 miesiącach przyjmowanie szczepionki staje się rzadsze (co 4 do 6 tygodni).   Celem procesu odczulania jest uzyskanie tolerancji organizmu na alergen.