Czym jest diabulimia?

Womanl with bottle of milk
Dodano: 10:16 8 października 2013
Aktualizowano: 10:16 8 października 2013
Źródło:

To nowy, bardzo niebezpieczny trend związany z odchudzaniem i cukrzycą typu 1. Najczęściej decydują się na ten krok młode osoby, które są zależne od zastrzyków z insuliny. To to tyle niebezpieczne, że diabulimia to przede wszystkim zaburzenie odżywiania.

Coraz więcej młodych ludzi ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 wybiera nieprzyjmowanie zastrzyków z insuliny. Trzeba zdać sobie sprawę z zagrożeń jakie to niesie. Cukrzyca typu 1 często określana jest jako insulinozależna. Jest to choroba przewlekła związana z niszczeniem komórek β wysp trzustkowych. Jest to proces autoimmunologiczny, który w konsekwencji doprowadza do ich zniszczenia. Efektem tego jest potrzeba dostarczania insuliny do organizmu.

W momencie, gdy osoba chora (diabetyk) na cukrzycę typu pierwszego, przestaje przyjmować insulinę, między innymi traci wagę. Problem polega na tym, że jest to niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli chorzy na cukrzycę typu 1 świadomie decyduje się na taki krok, wtedy można mówić o diabulimii. Pierwsze skojarzenie jakie pojawia się w przypadku tego określenia, to oczywiście bulimia. W obu przypadkach możemy mówić o pewnym, świadomym pozbywaniu się paliwa dla organizmu.

Pojęcie „diabulimia” w zasadzie nie jest jeszcze terminem czysto medycznym, bo samo zjawisko jest stosunkowo nowe. O ile nie ma jeszcze konkretnych definicji, o tyle znane są pewne znaki (symptomy) wskazujące na to, diabetyk może mieć problem z diabulimią. Powinny one wpłynąć (czy w pewien sposób zaalarmować) najbliższe osoby chorego, lub chorej. Po pierwsze, następuje pewne zmiany żywieniowe. Diabetyk je zdecydowanie więcej, a mimo tego wciąż chudnie. Wyraźnie zmniejsza się „energetyczność” zachowania. Diabetyk jest wyraźnie bardziej ospały. W jego krwi „zauważyć” można wysoki poziom cukru. Ostatnim sygnałem ostrzegawczym jest częste oddawanie moczu.

Według badań najbardziej narażone na to zaburzenie są kobiety między 15, a 30 rokiem życia. Istotne jest też to, jak wyglądały przed stwierdzeniem cukrzycy typu 1.

Podziel się ze znajomymi