Czym jest atopowe zapalenie skóry?

zapalenie skóry
Dodano: 07:42 17 października 2014
Aktualizowano: 09:30 17 października 2014
Źródło:

To problem zdrowotny na który nie ma obecnie lekarstwa. Można co najwyżej minimalizować jego objawy. Choroba ta najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym i niemowlęcym. Określa się ją mianem „dolegliwości na całe życie”.

Oprócz nazwy atopowe zapalenie skóry można spotkać się z egzemą i wypryskiem alergicznym. Kiedyś określano tę chorobę nazwą świerzbiączka. Wywoływana jest genetycznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcją immunologiczną. Skóra osoby chorej pod wpływem różnych czynników traci tzw. płaszcz lipidowy. Do tej grupy zalicza się między innymi substancje drażniące, alergeny, a także niektóre pokarmy. Te ostatnie to między innymi jajka, mleko i białko pszenicy. Istnieje również teoria, która zakłada, że choroba ta może być wywołana przez nadmierną higienę.

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są jej zaczerwienie i suchość. Kolejny, charakterystyczny symptom to jej swędzenie. Jest ono na tyle męczące, że może powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Utrudnia też sen. Na skórze w pewnym momencie pojawiają się czerwone grudki. Dotyczy to przede wszystkim takich miejsc jak zgięcia łokci i kolan.

Przy atopowym zapaleniu skóry konieczne staje się przestrzeganie pewnych zasad. Dotyczą one między innymi higieny. Tego jakich preparatów można używać, a których bezwzględnie unikać. Ważne jest nawilżanie skóry, ale nie przy pomocy wszystkich preparatów. Unikać należy między innymi substancji konserwujących.

Do pewnego momentu w leczeniu atopowego zapalenia skóry stosowano przede wszystkim kremy steroidowe. Szczególnie w okresie zaostrzeń choroby. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się preparaty przeciwzapalne. Stosuje się też leki immunosupresyjne. Mowa tutaj między innymi o cyklosporynie A. Ten lek stosuje się w sposób ogólny. Miejscowo z kolei np. takrolimus. W leczeniu atopowego zapalenia skóry wykorzystywana jest również fototerapia i fotochemioterapia. Istotnym elementem jest wspominana pielęgnacja i natłuszczanie skóry. Wskazuje się również, że ważne jest unikanie sytuacji stresowych.