Czy to zawał?

Cardiogram and heart
Dodano: 13:23 14 maja 2014
Aktualizowano: 10:17 19 maja 2014
Źródło:

W Europie jest to najczęstsza przyczyna zgonu. Zawał, to jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca (obok np. dławicy, czy tzw. kardiomiopatii). Wyróżnić można dwie podstawowe grupy objawów, które można uznać za charakterystyczne. Istnieją jednak symptomy, które nie wskazują w bezpośredni sposób na to, że mamy do czynienia z zawałem serca.

Zanim skupimy się na objawach, to warto poznać czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia. Najczęściej zawał serca pojawia się po 40 roku życia. Dużo częściej ten problem dotyka mężczyzn. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zawału serca są także między innymi palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej i marskość wątroby.

Wyróżnia się dwie podstawowe grupy objawów: podmiotowe i przedmiotowe. W pierwszej z nich znajdują się tak naprawdę trzy symptomy: bardzo silny ból w klatce piersiowej, uczucie lęku i duszność. Pierwszy z wymienionych odczuwany jest w dużej części klatki piersiowej. Ból trwa ponad 20 minut i stale narasta. Odczuwany jest jako piekący, dławiący i rozpierający. Promieniuje do szyi, obu kończyn, a także na plecy. Pojawia się również poczucie lęku przed śmiercią (paniki). U osób starszych i w sytuacji gdy zawał jest rozległy może wystąpić duszność.

Druga grupa to wspomniane objawy przedmiotowe. Znajdują się w niej między innymi: bladość, spadek ciśnienia tętniczego, a także mdłości i wymioty. Może wystąpić z jednej strony ogólne osłabienie, ale także pobudzenie ruchowe. Pojawia się także kołatanie serca. Odczuwamy w takiej sytuacji, że bije ono zdecydowanie mocniej.

Zawał serca może wywoływać również objawy atypowe. Przykładem może być pocenie się. Nie zawsze taka sytuacja oznacza oczywiście zawał serca. Jeśli jednak pocenie pojawia się bez wyraźnego powodu (np. tego, że jest gorąco), to powinno nas to zastanowić, zwłaszcza jeśli występuje z wyżej opisanymi objawami. Przy zawale serca mogą też wystąpić bóle stawów i brzucha. Ten ostatni jest odczuwany jako piekący. Bardzo często współwystępuje on z nudnościami.