Czy serce nas kłuje?

Solitude
Dodano: 12:41 25 października 2013
Aktualizowano: 12:41 25 października 2013
Źródło:

To często powtarzane stwierdzenie, podobnie jak „ból serca”, tak naprawdę ze stanem faktycznym nie ma nic wspólnego. Jest to jednak jeden z tych objawów, który u większości z nas wywołuje co najmniej niepokój. Mimo, że wcale nie musi mieć związku z układem krążenia i sercem, to nie powinniśmy go bagatelizować.

Ból w lewej części klatki piersiowej automatycznie kojarzy się nam z sercem i śmiertelną chorobą. Problem jest dużo bardziej skomplikowany. Serce leży pośrodku naszej klatki piersiowej. Z lewej strony klatki piersiowej znajduje się jedynie jego lewy koniec. Ból w tej części klatki piersiowej może oznaczać wiele problemów zdrowotnych. Jest to efektem ilości narządów, które w tej okolicy się znajdują. Mamy więc w tej okolicy płuca, tchawicę, przełyk. Jest też dość istotny piersiowy odcinek kręgosłupa.

Jeśli któryś z narządów działa w sposób nieprawidłowy lub, na przykład, zostanie zaatakowany, to wtedy możemy odczuwać ból (czasem określany jako kłucie) w klatce piersiowej. Nie jest to jednak jedyny powód wystąpienia takiego symptomu. Kłucie w klatce piersiowej pojawić się może na przykład po wzmożonym wysiłku fizycznych. Dotyczy to zwłaszcza osób, które do tej pory aktywności fizycznej unikały i próbują ćwiczyć ponad swoje możliwości. Ból w klatce piersiowej to także efekt urazów dotyczących nerwów występujących między żebrami. I to też może być efektem zbyt ambitnej jak na nasze możliwości aktywności fizycznej. Powodem może być również praca związana z podnoszeniem ciężkich przedmiotów.

Ból w klatce piersiowej pojawia się również przy problemach z infekcjami dróg oddechowych. Zazwyczaj nasila się on w momencie kiedy dostaniemy ataku kaszlu. W tym wypadku nie ma powodów do paniki. Nie oznacza to jednak oczywiście, że powinniśmy objaw ten zbagatelizować. Wystarczy jednak po prostu wrócić do łóżka. Poleżeć w nim parę dni i porządnie się wygrzać.

Ból w klatce piersiowej pojawia się również z powodu stresu, a nawet przejedzenia. Większość przyczyn jest jak widać w miarę niegroźna. Są jednak choroby, które mogą być dla nas naprawdę groźne. Ból w klatce piersiowej pojawia się między innymi przy zapaleniu osierdzia, czy odmy płucnej.

Podziel się ze znajomymi