Czy „mroczki” w oczach są niebezpieczne?

Dodano: 14:21 29 listopada 2013
Aktualizowano: 14:21 29 listopada 2013
Źródło:

Wielu z nas doświadczyło tego zjawiska. Przed oczami nagle widzimy ciemne plamy, czasem przyjmują one postać „nitek”, czy tak zwanych muszek. To właśnie wspomniane mroczki, nazywane też „mętami”. Czy mogą być dla nas niebezpieczne?

Fachowa nazwa tych „muszek”, to męty ciała szklistego. Jest to przypadłość medyczna, która jest związana z gromadzeniem się różnych substancji. Mogą się one różnić między sobą gęstością, przezroczystością, a także grubością. Elementem wspólnym jest to, że gromadzą się one na ciele szklistym oka. Samo zjawisko ich zauważania, nosi nazwę łacińską myodesopsia. Widzenie wspomnianych nitek i muszek nie jest częste. Zazwyczaj gromadzenie się substancji na ciele szklistym oku jest nierejestrowane przez nas mózg. Wynika to z tego, że w tak zwanym polu widzenia znajdują się one przez zbyt krótki czas.

„Mroczki” te mogą być pewnego rodzaju pamiątką po życiu w łonie matki. Wiązane jest to z dużą ilością naczynek krwionośnych w ciele szklistym oka u rozwijającego się płodu. Najczęściej jest tak, że przed porodem zaczynają one obumierać. Następnie ulegają wchłonięciu. Może jednak dojść do sytuacji, że w przypadku części z nich do tego nie dojdzie. I to właśnie one mogą być co jakiś czas widoczne. Zdarza się, że mroczki pojawia się nie na skutek niedokładnego wchłonięcia naczynek krwionośnych, ale w wyniku obkurczania i rozpadu włókienek znajdujących się na styku siatkówki i tak zwanej błony szklistej.

Dużo większy problem mamy w sytuacji kiedy źródłem takich „mroczków” jest na przykład uszkodzenie struktur oka, chociażby w wyniku mocnego uderzenia w głowę. Taka medyczna przypadłość jest też wiązana z konkretnymi chorobami. Mowa tutaj między innymi o jaskrze, stwardnieniu rozsianym, boreliozie, czy cukrzycy. Oczywiście w tym przypadku, skupiamy się głównie na leczeniu tych chorób.

Ostatnią, istotną przyczyną „mroczków, może być rozwarstwienie siatkówki. Znakiem, który może na to wskazywać, będzie nagłe zwiększenie się ilości „muszek”, a także to iż są one coraz większe. W takiej sytuacji powinniśmy od razu zgłosić się do specjalisty.

Podziel się ze znajomymi