Czego symptomem może być ból brzucha?


Administrator

Dodano: 08:19 21 marca 2012
Aktualizowano: 08:26 21 marca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Tak właśnie jest z bólem brzucha, który tak naprawdę może oznaczać wiele problemów. Od banalnych, do naprawdę poważnych chorób. Warto też obserwować czy przy okazji nie pojawiają się też inne objawy, które pozwalają dużo bardziej konkretnie określić to, co może nam dolegać. Zacznijmy od tego, że ból brzucha może być tak naprawdę symptomem dość niegroźnych problemów, takich jak zaparcia czy wzdęcia. Często jednak jest wyraźnym znakiem, że zaatakowało nas zatrucie pokarmowe. Wynika ono najczęściej ze zjedzenia czegoś nieświeżego bądź po prostu zatrutego. Nierzadko elementem powodującym (lub wzmacniającym ten problem) jest alkohol. W przypadku zatrucia pokarmowego często współtowarzyszą bólowi brzucha również wymioty i biegunka. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia zatrucia, jaki i tego czym się zatrujemy. Tu też warto zaznaczyć, że ilość możliwości i przyczyn, która prowadzi do takiej sytuacji jest mnóstwo i nie wszystkie w równym stopniu są tak samo groźne.

Ból brzucha może być również objawem zapaleniem wyrostka robaczkowego. Tu z kolei sytuacja jest taka, że często w początkowej fazie w ogóle nie kojarzymy tego objawu, bo jest mało charakterystyczny i może oznaczać wiele innych schorzeń. Dopiero w trakcie rozwoju choroby ból zaczynamy odczuwać z prawej strony i to nawet pod naciskiem. To już nieco więcej mówi nam o problemie, który nas dotknął. Nasilający się ból brzucha i towarzyszące mu wymioty, wzdęcia, a także zaparcie mogą oznaczać również niedrożność jelit.

To oczywiście nie wszystkie możliwości problemów wiązanych z bólem brzucha. Istotne jest to, aby zdać sobie sprawę, że czasem nawet wydawało by się zwykły ból może tak naprawdę oznaczać dużo poważniejsze problemy niż nam się na początku wydaje.