Ćwiczenia na rwę kulszową

9Wos765X31I6NXu60jiS5HWb9YJ46C.jpg


Administrator

Dodano: 09:38 30 kwietnia 2013
Aktualizowano: 09:56 30 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Istnieje wiele metod leczenia rwy kulszowej. Sam problem może być na tyle bolesny, że rehabilitacja będzie długotrwała i nie zawsze skuteczna. Jedną z metod są właśnie ćwiczenia na rwę kulszową.

W zasadzie można by powiedzieć, że ilu specjalistów, tyle koncepcji na ćwiczenia. Owszem są pewne zestawy, które są „polecane” przy rwie kulszowej. Bardzo często mają być one swoistego rodzaju środkiem zapobiegawczym przed operacją. Stosowane są również specjalne zastrzyki, które mają w tym pomóc. Pewną grupę stanowią również osoby, które stosują metody nie do końca tolerowane przez specjalistów. Skupmy się jednak na samych ćwiczeniach. Ich wybór zależy od między innymi od przyczyny problemu. Chociażby od tego, w którym miejscu ciała odczuwamy ból. Rwa kulszowa może objawić się w okolicach lędźwiowych (najczęściej) aż do łydki i stopy. Można więc powiedzieć, że to ból rozchodzący się od jednego punkt na pozostałe części ciała.

Najczęściej w przypadku ćwiczeń na rwę kulszową poleca wykonywać się takie, które wzmacniają plecy, a w domyśle – kręgosłup. To w konsekwencji ma spowodować, że ucisk na nerw kulszowy przestanie być tak męczący. Za granicą popularną metodą są tak zwane ćwiczenia Mc Kenziego. W Polsce ten sposób wykonywany jest jedynie w gabinetach fizjoterapeutycznych. Niestety, długotrwała rehabilitacja w ten sposób jest dość droga. Te ćwiczenia w największym skrócie, mają na celu przeciwdziałanie rwie kulszowej, poprzez działanie na kręgosłup.

Niestety, ćwiczenia mogą być niewystarczającym rozwiązaniem. Uszkodzenie, czy skrzywienie może być na tyle duże, że ciężko będzie o zadowalające efekty. Czasem skutkiem ubocznym takiej sytuacji jest ból, który uniemożliwia wykonywanie ćwiczeń. Zaleceniem jednak w takiej sytuacji jest ich kontynuowanie.

Ważną kwestią jest wybór metody leczenia rwy kulszowej. Możemy zdecydować się na pomoc specjalistów, chociażby we wspomnianych wyżej gabinetach fizjoterapeutycznych. Inną drogą jest szukanie pomocy na własną rękę. Wybór oczywiście należy przede wszystkim do nas, ale warto skontaktować się ze specjalistą.