Cukrzyca typu 2


Administrator

Dodano: 12:04 16 stycznia 2012
Aktualizowano: 12:20 16 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur


Ostatnio pisałem o cukrzycy typu 1, która to choroba jest określana jaka insulinozależna. Dzisiaj z kolei typ tej choroby, który z kolei określany jest jako insulinoniezależny. Inne są również przyczyny, które do niej prowadzą.

Cukrzyca typu drugiego nazywana jest też chorobą cywilizacyjną. Ma więc ona ścisły związek z trybem życia człowieka, który ostatnio coraz częściej prowadzi nas prostą drogą właśnie do cukrzycy typu drugiego. Badania wskazują, że dużo częściej choroba ta atakuje osoby otyłe, a to właśnie jest obecnie jeden z głównych problemów cywilizacyjnych. Jeszcze niedawno cukrzyca drugiego typu była charakterystyczna tylko dla osób starszych, ale od pewnego czasu coraz więcej zachorowań notuje się wśród dzieci.

W zasadzie można powiedzieć, że ta choroba, to tak naprawdę zespół różnych zaburzeń metabolicznych, których cechą wspólną jest fakt podwyższonego poziomu cukru w organizmie. U osób chorych na cukrzycę typu 2 po pierwsze dłużej wzrasta on po spożyciu posiłku – aż do 90 minut (normalnie trwa to około trzech kwadransów). Po drugie, wydłuża się również czas powracania do poziomu cukru sprzed jedzenia. W wypadku chorego na cukrzycę może trwać to nawet do 4 godzin.

W jaki sposób objawia się ta choroba? Na początek warto zaznaczyć, że cukrzyca typu drugiego przez długi czas może funkcjonować w naszym organizmie w zasadzie bez żadnych objawów. I niestety w tym czasie może ona wyrządzić ogromne szkody w narządach wewnętrznych. Dlatego też należy regularnie sprawdzać poziom cukru. Wróćmy jednak do możliwych objawów. Najbardziej chyba charakterystyczne są ogólne osłabienie organizmu, jak również uczucie zmęczenia, które często współwystępuje wraz z częstym oddawaniem moczu w dużych ilościach. Panowie mogą mieć również problemy z potencją.

Tak naprawdę chory na cukrzycę typu drugiego musi się po prostu dostosować do nowych zasad – przede wszystkim dietetycznych – które będą go dotyczyć. W cięższych przypadkach stosuje się leki doustne. Najbardziej istotne w leczeniu cukrzycy jest niedopuszczenie do nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi.

Podziel się ze znajomymi