Co to jest rwa kulszowa

vIE6C4phIQ59wS4t1vVW6SuJl3838R.jpg
Dodano: 09:02 29 kwietnia 2008
Aktualizowano: 13:26 9 lipca 2012
Źródło:

Rwa kulszowa objawia się bólem zlokalizowanym po jednej stronie pleców, często promieniującym do pośladków, ud i podudzi. Zwykle jest następstwem niefortunnego ruchu, np. dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Początek choroby jest nagły – objawia się rozdzierającym bólem w dolnej części pleców (tzw. krzyżu), zwykle z towarzyszącym podwyższonym napięciem mięśni i „zablokowaniem”, w którym każdy ruch potęguje ruch.

PRZYCZYNY

Rwę kulszową powoduje ucisk na jeden z dwóch symetrycznie umieszczonych nerwów kulszowych, które biegną od dolnego odcinka rdzenia kręgowego ku dołowi w tylnej części ud. Ucisk może być efektem obrzęku powstałego po urazie mięśnia lub wypadnięcia jednego z krążków międzykręgowych. U kobiet rwa kulszowa rozwija się czasami w zaawansowanej ciąży na skutek zmian postawy powodujących ucisk na nerw kulszowy. Ból odczuwany jest zwykle po jednej stronie i ma tendencję do pogarszania się podczas kaszlu i rozciągania mięśni i nóg. Ulgę przynosi przyjęcie pozycji leżącej z uniesionymi i ugiętymi w kolanach nogami.

LECZENIE I REHABILITACJA

Wstępne leczenie polega na leżeniu, stosowaniu ciepłych lub zimnych okładów na obolałe miejsca, przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zaleca się jak najwcześniejsze podjęcie umiarkowanej aktywności ruchowej, nawet jeśli wymaga to stosowania środków przeciwbólowych.

Fizykoterapia, a szczególnie nauka technik podnoszenia, jest konieczna, aby uniknąć nawrotów. Jeżeli ból pojawia się stopniowo i utrzymuje, może okazać się konieczne badanie, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak zapalenie stawów, obecność guzów lub gruźlicy, powodujące podobne objawy. Należy wykonać badania krwi, zdjęcie RTG i rezonans magnetyczny.

ZAPOBIEGANIE

Rwa kulszowa jest powszechnie występującą dolegliwością związaną z wykonywaniem pewnych czynności zawodowych, dlatego pracodawca jest zobowiązany przez prawo do ograniczenia czynników zagrażających zdrowiu pracowników. Powinny być stosowane zapobiegawcze środki, np.rotacje na stanowiskach pracy, które pozwolą uniknąć wielokrotnego podnoszenia.

Podziel się ze znajomymi