Co to jest hemofilia?

26J6nhITFXuxooPnPUS31nS0feqi80.jpg


Administrator

Dodano: 13:33 26 listopada 2012
Aktualizowano: 14:06 26 listopada 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Kojarzy nam się bez wątpienia z chorobą dotyczącą krwi. Jest to oczywiście dobre skojarzenie, ale spróbujmy zagłębić się nieco w temat hemofilii. To dość istotne, bo wokół tej choroby narosło wiele mitów. Chociażby taki, że dla osoby chorej nawet najmniejsze skaleczenie może być groźne. Nie jest to prawdą.

Hemofilia jest to choroba, w przypadku której pojawia się problem prawidłowego krzepnięcia krwi. I to właśnie z tego powodu chorzy są narażenie na krwotoki, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście dla zdrowych nadmierne krwawienie też jest niebezpieczne, ale tutaj chodzi o pewne rozróżnienie. Te krwotoki, które chorych na hemofilię powodują poważne zagrożenie, dla osoby zdrowej nie są problemem.

To choroba, która jest uwarunkowana genetycznie. Tak naprawdę jeśli mówimy hemofilia, to w domyśle mamy trzy rodzaj skazy krwotocznej. Są one wynikiem niekompletnego składu krwi. Brakuje tych czynników, które jest odpowiedzialny za krzepnięcie krwi. I teraz, ze względu na to, którego z nich nie ma, chory cierpi na dany typ hemofilii. Wyróżnia się trzy rodzaje: A, B i C. Na dwa pierwsze dużo częściej narażeni są mężczyźni. Typ C – charakterystyczny jest dla kobiet. Objawy w każdym przypadku dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Ta pierwsza grupa, to przede wszystkim widoczne krwawienia. Dotykają one głównie nosa, ale także jamy ustnej. Przy hemofilii pojawiają się również bardzo często siniaki. Należą one do grupy objawów wewnętrznych. To jednak nie jedyny problem. Może pojawiać się również krwawienie dostawowe lub do mięśni.

Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na dostarczaniu do organizmu brakujące czynnika związanego z krzepnięciem krwi. Robi to się za pomocą zastrzyków. Chory dostaje je najczęściej po urazie, które powoduje krwawienie. To jednak nie jedyna metoda leczenia. Istotnym aspektem terapii jest zapobieganie wylewom. Tu wiele zależy od rodziny, ale i samego chorego. Po pierwsze, trzeba poznać objawy, które mogą wylewom towarzyszyć. Po drugie, chory winien unikać aktywności fizycznej. Chodzi o tę, w której łatwo o urazy.

Podziel się ze znajomymi