Co robić przy urazach głowy?


Administrator

Dodano: 11:45 5 kwietnia 2013
Aktualizowano: 11:50 5 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Pierwsza pomoc w każdej sytuacji jest niezmiernie istotna. Po pierwsze, może uratować komuś życie. Po drugie, często pierwsza pomoc daje poszkodowanemu szansę na to, że nie dojdzie do powikłań, które mogą doprowadzić do poważnych problemów natury zdrowotnej. Nie inaczej jest w przypadku urazów głowy.

To w jaki sposób zareagujemy na taki uraz, jest zależne od tego jak ciężki on jest. Istotne są objawy i to czy osoba poszkodowana jest przytomna. W takiej sytuacji dobrze jest zapytać o to jak się czuje, czy ma jakieś objawy i w jaki sposób je odczuwa. Za przykład niech posłuży ból głowy. W zależności od tego, jak jest on odczuwany. Możemy czuć na przykład ból skóry głowy. Jeśli połączone jest to z otarciem naskórka, siniakiem, lub zaczerwienieniem to mamy do czynienia z lekkim urazem głowy. W tym wypadku, jeśli nie istnieje podejrzenie wstrząsu mózgu, pierwsza pomoc ogranicza się wyłącznie do zmniejszenia widocznych objawów (otarcia, guza, itd.).

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku tak zwanego średniego urazu głowy. Tutaj mamy więcej objawów świadczących o takim problemie. Pojawiają się nudności, a także zaburzenia świadomości. Oprócz tych objawów mogą pojawić się bóle głowy, a także wymioty. Generalnie w takiej sytuacji należy przede wszystkim wezwać lekarza. Jeśli poszkodowany traci przytomność, dobrze jest go cucić. Często uraz głowy to tylko jeden z problemów, z którymi musimy sobie poradzić.

W takiej sytuacji przede wszystkim musimy się upewnić czy poszkodowany jest w danym momencie bezpieczny. Od tego de facto zaczyna się pierwsza pomoc. Jeśli poszkodowany reaguje, to najlepiej zostawić go w miejscu znalezienia chyba, że coś mu tam zagraża. Nieco inaczej powinniśmy działać w sytuacji, kiedy poszkodowany nie reaguje. Powinniśmy ułożyć go na plecach, to pozwala udrożnić drogi oddechowe. Odginamy również lekko głowę do tyłu. W tym wypadku trzeba oczywiście uważać – mogło przecież dojść do uszkodzenia w tym rejonie ciała. Oczywiście należy niezwłocznie wezwać pomoc.

Podziel się ze znajomymi