Co oznacza silny ból głowy?

986m7K417NmmMTHATsl5D3yh3ku46K.jpg


Administrator

Dodano: 12:00 25 marca 2013
Aktualizowano: 12:06 25 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To przede wszystkim objaw, który daje nam jasno do zrozumienia, że coś z naszym zdrowiem jest nie tak. Ciężko nam będzie w warunkach domowych określić jaka jest przyczyna bólu głowy (chociaż jest to możliwe), dlatego też lepiej z takim symptomem udać się do lekarza.

Problemy ze zlokalizowaniem przyczyn bólu głowy wynikają chociażby z ogromnej ilości rodzajów tego objawu. Jeśli do tego pojawia się on pierwszy raz, może to utrudniać prawidłowe rozpoznanie. Obecnie rozpoznanych jest kilkadziesiąt rodzajów bólu głowy. To dość jasno pokazuje, że „domowa” diagnoza może nastręczać pewne trudności. Oczywiście istnieją takie sytuacje, kiedy przyczyna jest jasna, na przykład wieczorna impreza czy przeziębienie.

Warto obserwować jakie objawy towarzyszą bólowi głowy. To często one dają odpowiedź, jaka jest przyczyna problemu. Jeśli na przykład silny ból głowy występuje wraz z wymiotami, a także zaburzeniami świadomości, to może to oznaczać tętniaka. Ale główna przyczyna to zwiększenie ciśnienia tętniczego i na tym należy się skupić. Często taka sytuacja jest powikłaniem związanym z obrzękiem mózgu. W przypadku silnego bólu głowy ważne są objawy neurologiczne. Jeśli występują, to natychmiast trzeba się zgłosić do lekarza. W sytuacji, gdy oprócz bólu głowy, odczuwacie go też w oczodołach, to może to być objaw wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ból głowy może też pojawiać się po wysiłku fizycznym, ale także przy zmianie pozycji.

To oczywiście tylko kilka przykładów pokazujących możliwe komplikacje z rozpoznaniem przyczyn silnego bólu głowy. Leczenie tego objawu zazwyczaj zaczyna się od tego samego czyli zastosowania preparatów przeciwbólowych. Takie leki są dostępne obecnie bez recepty. W większości przypadków pomagają. W sytuacji, gdy ból przybiera charakter przewlekły z okresowym nasilaniem się, to może oznaczać, że będą potrzebne silniejsze leki. Możliwe, że to na przykład problemy z migreną. Wiele przypadków gdzie występuje ból głowy, wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego wywiadu lekarskiego, który to pozwala zdiagnozować przyczynę.