Co mówi mój język?

hzkDn9zGE10V6sVEBHrv2NAm0Tj2wh.jpg


Administrator

Dodano: 10:50 20 marca 2013
Aktualizowano: 10:55 20 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Organizm w różny sposób stara się nam przekazać sygnał o chorobie. Często robi to w sposób jawny (chociażby poprzez gorączkę, czy też ból głowy), ale zdarza się również, że objawu trzeba szukać na przykład: na języku.

To twór mięśniowy jamy gębowej, charakterystyczny dla kręgowców. Głównym jego zadaniem jest podsuwanie pokarmu pod zęby. To na języku znajdują się również kubki smakowe, które – w pewnym uproszczeniu – pomagają odczuwać smak produktów. Oprócz tego, zmiany na tym tworze mięśniowym mogą dawać znać o chorobach. Co ciekawe – nie tylko o nich, bo i o pewnych niedoborach w składnikach odżywczych. Przykładowo, czerwone plamy na języku mogą oznaczać między innymi problemy z witaminą B. Chodzi oczywiście o niedobór tego składnika. Jeśli język przyjmuje barwę blado-szarą, to najprawdopodobniej w naszym organizmie jest zbyt mało żelaza.

Problemy z krążeniem objawiają się między innymi sinym zabarwieniem języka. Jeśli jest on suchy, a do tego pokryty małymi pęknięciami, to może to świadczyć o cukrzycy. Język bardzo silnie zaczerwieniony nawet na całej powierzchni, to problem z pęcherzykiem żółciowym. Podczas niektórych chorób, to właśnie ten narząd jest jednym z objawów. Przy infekcjach dróg oddechowych, język może mieć biały nalot. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to najważniejszy objaw świadczący o tej chorobie.

Nasz język może też być zaatakowany przez choroby charakterystyczne tylko i wyłącznie dla tego narządu. Przykładem może być jego zapalenie. Przyczyn tej choroby trzeba szukać w urazach mechanicznych ale i chemicznych. Zapalenie języka objawia się poprzez ból tego narządu i jego zaczerwienie. Ciekawą – głównie ze względu na nazwę – jest choroba powodująca występowanie plam w kolorze różowym i czerwonym. Charakterystyczne – mają nietypowy kolisty kształt. Choroba ta to tak zwany „język geograficzny”. Jej przyczynę widzi się w zmianach hormonalnych, lub w zakażeniu (zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczym). Choroba ta dotyka raczej dzieci. Warto obserwować jak nasze pociechy reagują na kwaśne potrawy – to jeden z objawów „geograficznego języka”.