Co świadczy o niedoczynności tarczycy?

Endocrinologist examine thyroid woman
Dodano: 14:17 17 października 2013
Aktualizowano: 14:18 17 października 2013
Źródło:

Głównym zadaniem tego nieparzystego gruczołu jest produkcja dwóch hormonów oznaczonych symbolami T3 i T4. W momencie kiedy tarczyca do organizmu wysyła ich zbyt mało, mówimy o tak zwanej niedoczynności.

Częstotliwość tego problemu rośnie u ludzi wraz z wiekiem. Występuje zazwyczaj do 60 roku życia.
Im bliżej tego wieku, tym większa szansa na niedoczynność tarczycy. Wyróżniono trzy typy tej choroby. Są one ściśle związane z przyczynami, które do niej prowadzą. Niedoczynność tarczycy może być pierwotna. W tej sytuacji jest to związane z uszkodzeniem gruczołu. Prowadzić może do niego między innymi: niedobór jodu, wrodzona niedoczynność tarczycy, czy choroba Hashimoto. Jeśli mamy do czynienia z typem „wtórnym”, to powodem najczęściej jest niedobór hormonu TSH produkowanego przez przysadkę mózgową. Ostatni typ, to tak zwana niedoczynność trzeciorzędowa. Ona z kolei jest powodowana przez niedobór hormonu TRH produkowanego przez przedwzgórze.

Część z symptomów niedoczynności tarczycy jest bardzo mało charakterystyczna. Często są one zrzucane na karb całkiem innych dolegliwości, czy problemów zdrowotnych. Senność, osłabienie organizmu, czy problemy z pamięcią mogą być przecież związane chociażby z przemęczeniem. Podobnie jest w przypadku osłabionej koncentracji, czy przyrostu wagi. Ten ostatni objaw nas na pewno martwi, ale najczęściej zrzucamy go na to, że nasz jadłospis niekoniecznie jest zdrowy.

Objawy niedoczynności tarczycy dzieli się na pięć podstawowych grup. Związane są one z sercem, skórą, układem pokarmowym, a także nerwowym.  W tym ostatnim przypadku mówimy również o naszych mięśniach. Istnieją też objawy związane z układem oddechowym. Przy niedoczynności tarczycy może pojawić się między innymi zwolnienie pracy serca i słabe tętno. Jeśli nasza skóra staje się blada, a także rogowacieje w okolicy łydek i kolan, to też może być objawem niedoczynności. Zmęczenie psychiczne, problemy ze słuchem, czy osłabienie mięśni, to kolejne symptomy, które powinny dać Wam do myślenia. Niedoczynność tarczycy objawia się w końcu problemami z układem pokarmowym. Częste zaparcia i niedrożność jelita, to najczęściej występujące symptomy z tej grupy.

Jeśli w Waszym przypadku wystąpiły takie objawy (szczególnie w większej ilości), to czas udać się do lekarza.