Co oznacza wysypka?


Administrator

Dodano: 10:38 19 czerwca 2013
Aktualizowano: 13:17 19 czerwca 2013
Źródło:

Najprościej byłoby napisać: wiele i nic. Z jednej strony jej przyczyna może leżeć w poważnym schorzeniu zdrowotnym. Równie dobrze jednak, powód może być banalny i w żaden sposób niezwiązany ze zdrowiem.

Zanim o konkretnych powodach, najpierw parę kwestii związanych z nomenklaturą. Co jest wysypką i w jaki sposób się ją opisuje? Medycznie, można ją określić jako zmianę na skórze, która ma wpływ na jej teksturę, ale także wygląd. Wysypka może znaleźć się praktycznie w dowolnym miejscu naszego ciała. Bywa, że jest ona punktowa, ale równie dobrze pojawia się na całym ciele. Efektem jej wystąpienia mogą być owrzodzenia, swędzenie, zaczerwienienia, ale także suchość skóry i jej pękanie.

Przejdźmy do możliwych przyczyn wysypek. Jak wspomniałem, sporo jest możliwości – od błahych do bardzo poważnych. Wiele zależy od tego, jak wygląda wysypka, a także, w którym miejscu się pojawia. Jeśli na przykład jest ona swędząca, a zmiany przypominają czerwone (czasem różowe) grudki, które nierzadko mają biały środek, to mamy do czynienia z reakcją alergiczną.

Wysypka w kolorze czerwonym, która pojawia się na stwardniałej wcześniej skórze może oznaczać, że zostaliśmy ugryzieni. Oczywiście musi pojawić się kilka czynników uwiarygadniających taką sytuację. Po pierwsze – pora roku. Lato. Po drugie – częste wizyty w lesie. Bo wspomniana wysypka związana jest z ukąszeniem kleszcza, a w konsekwencji z boreliozą. Opisywany tutaj objaw pojawia się również w przypadku kiedy zaatakuje nas grzyb. Wysypka w takiej sytuacji umiejscowiona jest w konkretnym miejscu (tam gdzie nastąpił atak). Jej charakterystycznymi elementami są: swędzenie, czerwona barwa, a także łuszczenie się plam.

Chorobą również objawiającą się wysypką jest świąd. W tym przypadku, ciekawostką może być fakt, że objaw ten nasila się nocą. To właśnie wtedy, wysypka jest najbardziej swędząca. Towarzyszy jej silne zaczerwienienie. Wysypka pojawia się na przykład między palcami.

To oczywiście nie wszystkie możliwości, na które wskazuje występująca wysypka, ale chodzi raczej o pokazanie, że co prawda nie musi ona oznaczać nic strasznego, ale lepiej dmuchać na zimne.

Podziel się ze znajomymi