Co może oznaczać ból pleców?

Dodano: 10:30 19 marca 2014
Aktualizowano: 10:47 19 marca 2014
Źródło:

To bardzo często występująca dolegliwość, która może mieć wiele naprawdę różnych przyczyn. Najczęściej winnym uznawany jest kręgosłup, ale  może ona sygnalizować również choroby związane z narządami wewnętrznymi.

Ból w okolicach pleców może mieć różnego rodzaju przebieg i nasilenie. Odczuwany może być na przykład jako kłucie, lub mrowienie. W niektórych przypadkach ma on charakter ciągły, a w innych punktowy, lub przerywany. Ból pleców może być ostry i utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Zdarza się również, że pojawia się on nagle i tak samo znika.

Jak zostało wspomniane, ból w tych okolicach ciała najczęściej związany jest z kręgosłupem. To w którym jego miejscu się on pojawia, jest efektem między innymi tego, który jego odcinek jest przez nas najbardziej eksploatowany. Zdarza się również, że ból pleców jest związany z urazami, których nabawiliśmy się na przykład podczas aktywności fizycznej. Dolegliwość ta może nas też jednak dopaść w sytuacji, kiedy prowadzimy „siedzący” tryb życia. Ból pleców w różnych jego miejscach, może być także efektem naszego wieku i niejako „zużywania się” kręgosłupa. Im starsi jesteśmy, tym częściej ta dolegliwość się pojawia.

Niezmierne istotne przy rozpoznawaniu możliwej przyczyny bólu pleców, jest dokładne opisane samej dolegliwości, a także miejsca gdzie się ona pojawia. Przykładowo, jeśli odczuwamy go w okolicy szyi, a do tego występują ograniczenia jej ruchu, to może oznaczać zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa. W takim wypadku ból jest przewlekły. Można go też opisać jako „jednostronny”.

Ból pleców może być wywołany przez problemy z kręgosłupem, ale zdarza się również, że jest objawem chorób narządów wewnętrznych. Za przykład może posłużyć tutaj ból w okolicach barku. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być dużo, a jedną z możliwości jest nowotwór atakujący płuca. Oczywiście konieczna jest dokładna diagnoza, aby wskazać faktyczny powód tej dolegliwości. Jeśli na przykład ból odczuwany jest w dolnej części pleców (pod „krzyżem”), a do tego ma ostry, obustronny charakter, to może to świadczyć o chorobie nerek.

To oczywiście tylko kilka przykładów, czym może być spowodowany ból pleców. Niezależnie od przyczyny opisywanego objawu w żadnym przypadku nie możemy go bagatelizować.