Choroby włosów cz. 1

oiPNRmi7V3wFa1N3Rwb6VMB26h2N24.jpg


Administrator

Dodano: 10:20 15 czerwca 2011
Aktualizowano: 10:32 15 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Paradoksalnie skoro włosy nie są nam potrzebne do życia, to dlaczego tak bardzo przejmujemy się ich chorobami? Być może dlatego, że choroby włosów, szczególnie łysienie odbierane jest bardzo negatywnie. Włosy mają ogromne znaczenie psychiczne, a każda ich utrata, bez względu na przyczynę stanowi źródło lęku i wielkiego cierpienia psychicznego.

Włosy służą człowiekowi nie tylko jako ozdoba, ale także jako istotny przekaźnik bodźców psychologicznych, za ich pośrednictwem wysyłane są sygnały kobiecości i męskości. Każdy stres i problem natury psychicznej może w istotny sposób wpływać na stan twoich włosów, dlatego mając z nimi problem, zadbaj najpierw o swoją psychikę.

Aby zrozumieć przyczyny i mechanizm wypadania włosów najpierw trzeba poznać ich cykl rozwojowy, który składa się z trzech faz:
- Faza wzrostu (anagenu) – rozpoczyna się po wypadnięciu starego włosa, gdy tworzy się i rośnie nowy, czas trwania tej fazy decyduje o długości włosa. Włosy kobiety mają zwykle dłuższą, niż włosy mężczyzny fazę wzrostu i dlatego też są zazwyczaj dłuższe. W dużym przybliżeniu faza anagenu trwa około trzech lat, przy czym czas trwania tej fazy może być różny u różnych ludzi i zależeć od wieku i ogólnej kondycji zdrowotnej.
- Faza inwolucji (katogenu) – trwa około trzech tygodni, podczas których włos ulega stosunkowo szybko inwolucji, przygotowując się do wypadnięcia.
- Faza spoczynkowa (telogenu) – to faza, w której włos ostatecznie obumiera i wypada, w normalnych warunkach w jego miejscu tworzy się nowy włos. Czas trwania tej fazy to około trzech miesięcy.

W fazie alogenu rozpoczyna się odrost włosa, proporcjonalnie do czasu trwania poszczególnych faz, w fazie telogenu znajduje się około 10% wszystkich włosów na głowie. Codzienna utrata od 60 do 100 włosów to zjawisko całkowicie normalne i nie ma powodów do zmartwień, problemy zaczynają się w momencie, gdy wypadanie włosów staje się patologiczne.

Przyczyn łysienia, w zależności od fazy w której następuje wypadanie włosów, może być wiele. Jeśli włosy wypadają w fazie anagenu, czyli wzrostu, może to być spowodowane uszkodzeniem włosa, na przykład przez leki (cytostatyki hamujące cykl komórkowy) lub trucizny. W fazie telogenu przyczyną łysienia mogą być zaburzenia przemiany materii, niedobory mikro i makroelementów, utrata krwi i wiele innych. U ludzi w bardzo podeszłym wieku, w fazie telogenu następuje naturalne wypadanie włosów.

Inne częste przyczyny wypadania włosów

Łysienie noworodków – jest zjawiskiem zupełnie normalnym, ponieważ wszystkie włosy noworodków znajdują się w fazie wzrostu i jednocześnie przechodząc w fazę telogenu, więc wypadają także w tym samym czasie. Dzieje się tak najczęściej między 6. a 8. tygodniem życia. Kolejne włosy zaczynają już rosnąc asynchronicznie, czyli tak jak u dorosłych.

Łysienie poporodowe – w trakcie ciąży znacznie więcej włosów znajduje się w fazie anagenu, by zaraz po porodzie wejść w fazę inwolucji, a następnie w fazę telogenu. W efekcie czego, około 2–3 miesiące po urodzenia dziecka może dojść do mniej lub bardziej wyraźnego wypadania włosów. Może być ono bardzo łagodne i praktycznie niezauważalne, ale może być też bardzo silne i przerodzić się w patologiczne. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące sygnały zgłoś się do lekarza, by wykonać podstawowe badania krwi.

Wypadanie włosów po okresie pokwitania – najwięcej włosów człowiek ma w okresie pokwitania, następnie ich liczba zmniejsza się stopniowo, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości płciowej rozpoczyna się produkcja męskich hormonów płciowych, wytwarzanych w niewielkich ilościach również w organizmie kobiet. Wypadanie włosów z reguły ma łagodny i naturalny przebieg.

Wypadanie włosów z wiekiem – w miarę starzenia się, u ludzi maleje liczba włosów, wypadanie może przebiegać bardzo wolno i być praktycznie niezauważalne, ale utrata włosów może też nastąpić skokowo. Czasami można zauważyć powiązanie tego procesu z czynnikami psychicznymi, jednak badania nad wpływem stanu psychicznego na wypadanie włosów znajdują się jeszcze w powijakach.

Patologiczne rozlane łysienie – jego przyczyną mogą być różne choroby, infekcje, utrata krwi, niedobory żelaza, fosforu, witamin i białka, zaburzenia funkcji tarczycy i zaburzenia hormonalne, a także wiele innych. Jeśli przyczyna zostanie w porę ustalona można zastosować odpowiednie leczenie, dzięki któremu włosy znów odrosną.

Łysienie typu męskiego – określane jako androgeniczne, charakterystyczne na mężczyzn, może jednak występować także u kobiet. Ten typ łysienia łączy się nadmiarem męskich hormonów płciowych u kobiet, co w okresie przed menopauzalnym jest zjawiskiem nieprawidłowym. Łysienie typu męskiego dotyczy włosów w fazie anagenu, rozpoczyna się zwykle od skroni, następnie występuje też na ciemieniu, a nieleczone prowadzi do znacznej utraty włosów, aż do powstania całkowitej łysiny.

Łysienie łojotokowe – spowodowane jest nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe, tzw. łojotok. Choroba ta przetłuszczając skórę i włosy może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i tworzenia się łusek. Paradoksalnie skóra, wbrew temu co się z nią dzieje, sprawia wrażenie bardzo suchej. Łojotok może potęgować wypadanie włosów i przyspieszać każdy rodzaj łysienia.

Podziel się ze znajomymi