Choroby jamy ustnej

dl86A1fqSptv57477sB0VzQP7r3dqo.jpg


Administrator

Dodano: 08:51 30 maja 2011
Aktualizowano: 09:00 30 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Najczęściej pierwszym objawem problemów z jamą ustną jest ból, swędzenie, bądź pieczenie. Dość często mamy również do czynienia z opuchlizną, oraz obrzękiem. Co sprzyja pojawieniu się choroby? Głównym czynnikiem są oczywiście problemy z prawidłowo przeprowadzaną higieną ust. Nie jest to jednak jedyny powód, często zapalenie choroby może być spowodowane poprzez wysuszenie błon śluzowych, a to z kolei staje się przyczynkiem do zwiększonego „ataku” bakterii i wirusów. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce u osób starszych. Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się choroby jamy ustnej mogą być także uszkodzenia mechaniczne: skaleczenia i otarcia.

Zanim o tym, jak zapobiegać pojawianiu się chorób jamy ustnej przedstawię parę z tych, które mogą nam się trafić. Zacznę od dość banalnego może w swoim wymiarze, ale dość istotnego problemu jakim jest nieprzyjemny zapach, który mogą wydzielać nasze usta. Jeśli chodzi o przyczyny takiego stanu rzeczy to mogą być one różne. Od tak błahych jak niedokładne umycie zębów i pozostające resztki jedzenie między nimi, aż do poważnych chorób zębów, czy zapalenia dziąseł. Niezależnie od przyczyn nie należy takiego zapachu bagatelizować. Leczenie, że tak to nazwę, takiego stanu rzeczy polega właśnie na pozbyciu się tego, co go powoduje.

Najczęstszą, wirusową chorobą jamy ustnej jest zapalenie wywoływane przez wirusa opryszczki. Chyba każdy zna ten problem, który zazwyczaj umiejscawia się na wardze i w jej okolicach. Objawia się denerwującym swędzeniem i pieczeniem w tych okolicach. Najczęściej nie trwa długo i poza wpływem na wygląd nie ma większego wpływu na nas. Czasem jednak może pojawić się opryszczkowe zapalenie dziąseł, które związane jest podwyższoną temperaturą, także utratą apetytu, obrzękiem dziąseł i pęcherzykami wypełnionymi płynem na ustach.

Nie do końca poznana jest przyczyna pojawiania się aft. Fakt ich zaistnienia wynika najprawdopodobniej z ogólnego osłabienia organizmu. Wpływ na to może mieć również palenie papierosów. Zmiany chorobowe występują na wargach i błonie śluzowej policzków. Początkowo przyjmuje postać czerwonych grudek, by potem przejść w stan owrzodzonych miejsc o średnicy nawet do kilkunastu milimetrów. Leczenie aft polega na przyjmowaniu środków odkażających.

Jak zapobiegać powyższym chorobom jamy ustnej? Przede wszystkim najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest odpowiednie higiena. Dokładne mycie zębów, stosowanie nitki dentystycznej, płynu do płukania ust to podstawa. Dużo dobrego dla naszych ust może również zrobić zmineralizowana dieta z dodatkiem witamin.

Podziel się ze znajomymi