Choroby wyczytane ze skóry

Fat.
Dodano: 14:11 27 stycznia 2017
Aktualizowano: 14:11 27 stycznia 2017
Źródło:

Pojawiają się na niej zmiany, które mogą świadczyć o tym, że wewnątrz naszego organizmu nie dzieje się zbyt dobrze. To właśnie skóra może jako pierwsza dać znać o tym, że jesteśmy chorzy. Jak odczytywać te sygnały?

Po pierwsze, zawsze w kwestii diagnostyki ostateczne zdanie ma lekarz. Jeśli zauważymy konkretne, niepokojące objawy, to właśnie do niego powinniśmy się zgłosić. Przejdźmy do zmian skórnych. Jeśli przykładowo pojawia się świąd (zwłaszcza w okolicach narządów płciowych), to może świadczyć o rozwijającej się cukrzycy. Swędzenie nie będzie w tym wypadku jedynym symptomem. Towarzyszy mu między innymi fizyczne i psychiczne zmęczenie, a także wypadanie włosów.

Często macie obrzęki wokół kostek? Jako jeden z powodów takiej sytuacji wymienia się niewydolność serca. Jeśli skóra puchnie Wam na twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem powiek, to z kolei może świadczyć o dolegliwościach związanych z nerkami. Wiele problemów manifestuje się przez suchą skórę. Powód takiej sytuacji może być „prozaiczny”. Sucha skóra bardzo często pojawia się po długiej i mroźnej zimie. Zwykle w takich sytuacjach grzejemy w domach „ponad miarę” i to właśnie może być powód. Sucha skóra może jednak świadczyć o niedoczynności tarczycy. Jeśli jednak będzie ona wilgotna, pojawi się nadmierne pocenie, to oznacza nadczynność tego gruczołu. Wracając jeszcze do suchej skóry, to może ona również świadczyć o niedoborze potasu. W tym wypadku mogą też wystąpić problemy z ciśnieniem.

Warto też zwrócić uwagę na to w którym miejscu pojawia się problem. Przykładowo, jeśli zmiany występują na kolanach i łokciach, to problemem może być niedobór witaminy B3. W takim wypadku skóra w tych miejscach będzie też szorstka.

Wspomniane już swędzenie skóry może oznaczać nie tylko cukrzycę, ale również problemy z wątrobami i nerkami. Mowa o sytuacji w której nie ma innych możliwych przyczyn świądu. Może ono pojawiać się np. przy problemach natury psychicznej (stanach lękowych itp.). W takim wypadku zalicza się je do grupy tzw. objawów psychosomatycznych.