Choroby układu moczowego

Dodano: 14:52 17 marca 2016
Aktualizowano: 14:52 17 marca 2016
Źródło:

Spełnia on bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlatego w sytuacji, gdy zachorujemy na jedną z chorób atakujących układ moczowy, musimy zadbać o to, aby ją wyleczyć. W żadnym wypadku nie możemy „pominąć” tego procesu. W takiej sytuacji mogą pojawić się poważne powikłania.

Jedną z częściej występujących chorób układu moczowego jest zapalenie pęcherza moczowego. To dolegliwość z którą zmagają się głównie kobiety. Jakie objawy ma zapalenie? Przede wszystkim pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Częste jest też uczucie parcia. W czasie „wizyt” w WC oddawane są niewielkie ilości moczu.W czasie tej dolegliwości pojawia się gorączka (nie zawsze). Leczenie jest ważne, aby nie dopuścić do przewlekłej postaci tej dolegliwości.

Kolejną chorobą jest nietrzymanie moczu. Uważana jest ona za jedną z częściej występujących chorób. Problem zwykle dotyczy kobiet. Najczęściej pojawia się po 45 roku życia. Jednak już wcześniej po trzydziestce mogą pojawić się objawy tego problemu. Nietrzymanie moczu może mieć różne stopnie. Pierwszy z nich oznacza, że niekontrolowany wypływ moczu pojawia się podczas kichnięcia, albo śmiania się. Trzeci i najbardziej uciążliwy – dzieje się np. podczas stania. Stopień ten może powodować zakażenie wtórne. Jedną z przyczyn nietrzymania moczu mogą być niedoleczone infekcje układu moczowego. Jako powód wymienia się też obniżanie poziomu estrogenu.

Kamica nerkowa to w zasadzie grupa schorzeń. Dochodzi do powstawania złogów (najczęściej określanych mianem kamieni). To efekt wytrącania się związków chemicznych. Kamica nerkowa występuje dużo częściej u mężczyzn. Różna może być lokalizacja złogów. Mamy np. kamicę nerkową właśnie, ale i moczowodową. Różny jest też skład złogów. Występują np. kamienie fosforanowo – wapniowe i cystynowe. Sam proces wytrącania się złogów to efekt kilku czynników. Przyspieszyć go może niekorzystny odczyn moczu. Mowa tutaj zarówno o zbyt zasadowym, jak i kwaśnym. Istnieją pewne zaburzenia, które mogą to przyspieszyć. To na przykład cystynuria.