Choroby u dzieci: świnka

Dodano: 14:52 26 lutego 2016
Aktualizowano: 09:27 3 marca 2016
Źródło:

To obok ospy wietrznej i różyczki najbardziej znany problem u naszych pociech. Choroba ta pojawia się głównie w okresie przedszkolnym. Co ją powoduje? W jaki sposób może dojść do zarażenia i jakie są objawy tej choroby?

Zaczniemy od pierwszego pytania. Nagminne zapalenie przyusznic (bo taka jest prawidłowa nazwa tej choroby) jest wywoływana przez wirus świnki. Zatrzymajmy się na chwilę przy nim. To wirus należący do rodziny paramyksowirusów. Po raz pierwszy „usłyszeliśmy” o nim w 1945 roku. Wtedy go opisano.

Okres wylęgania tego wirusa zwykle trwa do 3 tygodni. Jeśli chodzi o zarażenie, to może ono nastąpić 2 do 4 dni przed objawami. Chory może zarażać do tygodnia po ustąpieniu świnki. Jakie są objawy tej choroby? W dużej liczbie przypadków w ogóle nie występują widoczne symptomy. Jeśli jednak są, to zwykle w czasie trwania nagminnego zapalenia przyusznic, pojawia się gorsze samopoczucie i gorączka. W przebiegu świnki występują również bóle mięśniowe. Najbardziej charakterystycznym symptomem tej choroby jest obrzęk ślinianek przyusznych. W czasie świnki pojawia się (nie musi oczywiście) aseptyczne zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Najczęściej ma ono charakter łagodny.

Leczenie świnki to przede wszystkim podawanie leków, których zadaniem jest „zbicie” gorączki. Bardzo ważny jest też odpoczynek chorego. Podaje się leki mające zapobiegać pojawieniu powikłań. Tych w przypadku świnki jest kilka.

Jednym z nich jest zapalenie jąder. Może ono prowadzić do bezpłodności. Powikłaniem po śwince są też zapalanie jajników i trzustki. Może pojawić się ataksja. To zespół objawów powiązanych z zaburzeniem koordynacji ciała. Ataksja często jest łączona z chorobami atakującymi centralny układ nerwowy. Wracając do powikłań po śwince, to do tej grupy zalicza się głuchotę.

Konsultacja z lekarzem jest konieczna w sytuacji, gdy wystąpią widoczne objawy choroby. Pojawienie się wymienionych powikłań również wymaga kontaktu ze specjalistą. Na koniec jeszcze ciekawostka. Choroba ta znana była już w Starożytności.