Choroby serca – objawy

Man and pain
Dodano: 14:40 23 kwietnia 2014
Aktualizowano: 14:43 23 kwietnia 2014
Źródło:

Zazwyczaj rzadko zwracamy uwagę na różnego rodzaju symptomy, które się pojawiają. Ot, po prostu tutaj nas zakłuje, a tam „coś przeskoczy”. Wychodzimy z założenia, że poboli i przestanie. W rzeczywistości tak mało by się wydawało istotne symptomy, mogą wskazywać na różnego rodzaju poważne dolegliwości, również te dotyczące serca.

Na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Serce o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego, daje nam znać na różne sposoby. Najbardziej charakterystycznym objawem jest bez wątpienia ból w klatce piersiowej. Najczęściej ma on charakter dławicowy. Określa się go też mianem duszności bolesnej. Objaw ten spowodowany jest niedokrwieniem serca. Zazwyczaj ból odczuwamy  w klatce piersiowej zaraz za mostkiem. Jego nasilenie, jak i dokładne miejsce, bywają różne. Może więc wystąpić uczucie dyskomfortu, poprzez wrażenie jakby coś ciężkiego leżało na klatce piersiowej, aż do poczucia miażdżenia jej. Ból, który odczuwamy, może promieniować do lewej części ciała. Zdecydowanie rzadziej w prawą stronę. Taki objaw często pojawia się w czasie wysiłku fizycznego i powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Kolejny objaw związany z chorobami serca, to kołatanie. To dość nieprzyjemne uczucie, które jest związane ze zmianą tempa jego bicia. Serce zaczyna pracować szybciej, a efektem tego jest inna siła skurczu, a także rytm. Warto zdać sobie sprawę, że objaw ten nie zawsze świadczy o problemie z tym narządem. Kołatanie może też wystąpić u osób zdrowych. Zazwyczaj wiąże się to ze stresem.

Symptomem, który wskazywać może na problem z układem krążenia są obrzęki. Mogą one być też spowodowane też przez zbyt długie przebywanie w jednej pozycji (stojącej, lub siedzącej). Skupimy się jednak na tym, że obrzęki wskazują na problemy z niewydolnością serca, a dokładniej rzecz biorąc  z prawą komorą. Choroby związane z układem krwionośnym, związane są również z omdleniami, a także krwiopluciem, kaszlem, czy przewlekłym zmęczeniem.